„Látok bizonyos mozgást a Fidesz és a Jobbik szavazói között oda és vissza. Kicsit olyan ez, mint az afgán és pakisztáni határon élő törzsek, nem tudni melyik országhoz tartoznak, csak mennek az árral.” A volt miniszterelnök szerint nagyon gyakran a Fidesz megpróbálja visszaszerezni ezeket a szavazókat, ez radikalizálja a kormánypártot, és nagyon gyakran olyan álláspontot képvisel, ami elfogadhatatlan egy centralista szavazónak. Annak fényében meglehetősen sértő ez a kijelentés, hogy a volt miniszterelnök korábban arról beszélt, hogy a jobboldalból kiábrándult szavazókat is meg akarja nyerni a kormányváltáshoz.
Egyébként Bajnai ezzel olyan törzsekhez hasonlította a Fidesz szavazóit, akik nagyrészt drog- és emberkereskedelemből tartják fönn magukat. Napjainkban Pakisztán és Afganisztán határán gyakorlatilag háborús állapotok uralkodnak, az ott lévő törzsek között a terrorizmus is mindennaposnak számít. Ezen népcsoportok kegyetlenkedései világszerte ismertek, gyakoriak az öngyilkos merényletek, valamint sok esetben megkínozzák a foglyaikat, az emberi jogokat teljes mértékben semmibe veszik.
Bajnai mostani nyilatkozata nagyban hasonlít Gyurcsány egy 2005-ös februári megjegyzéséhez miszerint „nagyon-nagyon sok terrorista” volt a szaúdi foci válogatottban, a magyar labdarúgók pedig „halált megvető bátorsággal” játszottak ellenük. Szaúd Arábia ezt követően a nagykövetét is visszahívta Magyarországról.
Gyurcsány Ferenc szerint nincs mozgástere Bajnainak
Bajnai Gordon nagyon magányos lesz, a mögötte állók liberális ellenzékének fog látszani, folyamatosan balra kényszerül majd kompromisszumokat kötni – elemezte a kialakult helyzetet Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke a Klubrádió műsorában. A bukott miniszterelnök egy kedd esti kőbányai lakossági fórumon pedig arról beszélt: az a céljuk, hogy „drámai, tragikus” vereséget mérjenek a jobboldalra 2014-ben, és kétharmados többséggel visszaállítsák a 2010 tavaszán érvényes alkotmányos szabályokat.
Bajnai Gordon az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-ai tüntetésén jelentette be az Együtt 2014 választói mozgalom megalakítását, amely alakulat az ökopárt országgyűlési képviselője, Schiffer András szerint teljesen álbaloldali. A politikus esélyt lát arra, hogy az LMP-t besöpörjék az újonnan alakult kezdeményezés szőnyege alá, azonban ők minden erejükkel azon lesznek, hogy ez ne történhessen meg. Jávor Benedek, a párt frakcióvezetője ugyanakkor nem tudja le ennyivel, véleménye szerint felelőtlenség lenne, ha az LMP nem vizsgálná meg az együttműködés lehetőségét az Együtt 2014 mozgalommal, bár azt az egyik kereskedelmi csatornának adott interjúja előtt már elismerte: az LMP számára Bajnai Gordon megjelenése nem problémamentes. Október 26-án aztán hivatalossá vált, hogy kik állnak Bajnai Gordon mögött a Haza és Haladás Egyesület megalapításában. Leginkább a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányokhoz közeli szereplők vannak a listán – írtuk meg korábban. Összefogás helyett nyilatkozatháborúba torkollott Bajnai Gordon új szervezete, az Együtt 2014 színre lépése – írta a pénteki Magyar Nemzet. Az MSZP és az LMP is kizárólag programalapon lenne hajlandó egy esetleges együttműködésre, ám a szereplők ideológiai különbségei miatt nem látható, hogy ez a gyakorlatban miként kivitelezhető. Kuncze Gábor viszont csütörtökön bejelentette, a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) csatlakozik a kezdeményezéshez. Gyurcsány és Bajnai nem ismeretlen a nemzetközi pénzügyi körök előtt – mondta el a Lánchíd Rádiónak Luca Volonte. Az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének néppárti frakcióvezetője arról is beszélt, hogy a magyar kormány által használt válságkezelő módszerek meglehetősen jó eredményekre vezettek. Túl korán jött Bajnai Gordon kezdeményezése, a mozgalom szétszakadhat, mielőtt bármit tenne – így látják az Együtt 2014 sorsát az amerikai üzleti–politikai napilap, a The Wall Street Journal európai kiadása által idézettek. |