Az észak-afrikai ország jövője a tét: elemzők szerint vagy megmarad Bouteflika elnök relatív stabilitást nyújtó rendszere, vagy a korábbi arab tavasz mintájára, a demokratikus változások nevében ismét polgárháborús káoszba csúszhat az ország. Hasonlót Algéria már 1991 és 2001 között átélt. Akkor mintegy 200 ezer áldozatot követeltek a vérontások.
Az országot 1999 óta vezető Buteflika szombaton menesztette kampányfőnökét, aki azt megelőzően három kampányát is irányította. A most is hivatalban lévő 82 éves elnök 2013-ban agyvérzést kapott, azóta ritkán szerepel a nyilvánosság előtt. Egy svájci kórházban kezelik, egyelőre nem tudni, mikor térhet vissza Algériába.
Ő volt az egyetlen észak-afrikai vezető, akit megkíméltek a 2010-ben a szomszédos Tunéziában kezdődött arab tavasz demokráciát követelő felkelései. A kormány reformok ígéretével és az ország kőolaj- és földgázkincséből származó bevételekből finanszírozott fizetésemelésekkel védte ki az akkori elégedetlenségi hullámot.
Az elmúlt években azonban Algéria pénzügyeit alaposan megtépázta a globális olajárcsökkenés. Február 22-én eddig soha nem látott tömeg, mintegy 800 ezer ember tüntetett a fővárosban.
Vasárnap, amely a regisztrációs papírok beadásának határideje volt, ugyancsak ezrek vonultak az utcára tiltakozni. Az elnök kampányfőnöke az állami televízióban bejelentette: az elnök új választásokat fog kiírni egy éven belül, ha április 18-án megválasztják.
„Új elnökválasztásra kerül sor, ami a nemzeti szimpózium alapelveivel megegyezik. Ígérem, hogy az ezt követő elnökválasztáson már nem indulok. A mostani választás célja viszont még többek között a hatalom megszilárdítását szolgálja. Mindezt békés körülmények között, a szabadság és az átláthatóság légkörében szavatoljuk” – mondta.
Eközben vasárnap a hatóságok lezárták a fővárosi metrót és a repülőteret a belvárossal összekötő autópályát, hogy megakadályozzák további demonstrálók csatlakozását a városközpontban tiltakozókhoz. A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy a tüntetésekre a 20 éve hatályban levő szigorú tiltás ellenére került sor.