36 ellenzéki képviselő tiszteletdíját csökkentette, vagy vonta meg az Országgyűlés, mert megzavarták és akadályozták a Parlament tavaly december 12-i ülését. A büntetések összesen több mint 41 millió forintot tesznek ki.
„Az országgyűlési képviselők véleménynyilvánítás szabadságát súlyosan korlátozó, felháborító döntés történt” – mondta Gréczy Zsolt, a DK frakciószóvivője.
A decemberi ülésen a DK-s, MSZP-s és párbeszédes képviselők az elnöki pulpitushoz vezető lépcsőt foglalták el, hogy így akadályozzák meg az ülés megnyitását és a túlóratörvény elfogadását. A jobbikosok egy molinót feszítettek ki, az LMP-sek pedig papírokat szórtak a karzatról. A házelnök kénytelen volt saját helyéről levezetni az ülést, akit többek között Orbán Viktor miniszterelnök, Gulyás Gergely és Rogán Antal miniszterek sorfalat állva védtek. Az ellenzékiek mindeközben a terem közepén sípoltak és szirénáztak.
„Azt gondolom, hogy a parlamenti eszközök kimerültek, ezért teljesen érthető az, hogyha sok esetben – például egy olyan súlyos törvényjavaslatnál, mint a rabszolgatörvény volt tavaly december 12-én – más eszközökkel is megpróbálnak tenni azért ellenzéki képviselők, hogy ne lehessen azokat illegitim módon megszavazni” – mondta Bana Tibor, a Jobbik alelnöke.
A legmagasabb összegű elvonás két frakcióvezetőt, Szabó Tímeát és Tóth Bertalant sújtja.
A Párbeszéd frakcióvezetője szerint nem igaz, hogy erőszakot követtek volna el és megsértették a ház méltóságát.
„Ez csak a jogállamiság megvédése és nem erőszak. Ellenben a fideszes képviselők a december 12-i ülésen számos alkalommal elkövettek erőszakot, hiszen lökdöstek minket, lökdösték az ellenzéki képviselőket, szidalmaztak minket, hangos bekiabálással olyan jelzőkkel illettek, amit itt most nem is ismételnék meg” – mondta Szabó Tímea.
Nem a decemberi ülés volt az első, amikor az ellenzék felfordulást okozott a Parlamentben. Már két nappal a túlóratörvény szavazása előtt is sípolással és kiabálással, majd kivonulással tiltakoztak. Ezért nyolc ellenzéki képviselő tiszteletdíját csökkentették.
Az ellenzéki képviselőket hozzászólásaik stílusa miatt is többször kellett már rendre utasítani.
Kitiltott párbeszédesek
Közben kitiltották a Parlamentből a Párbeszéd-frakció három munkatársát – értesült az Index. A portál úgy tudja, hogy Tordai Bence kollégáinak mától nincs érvényes belépőkártyájuk a Képviselői Irodaházba és az Országházba sem. Az ügy hátterében az állhat, hogy Tordai Bence március 15-én az ünnepélyes zászlófelvonás előtt odalépett az államfő és az Országgyűlés elnökének háta mögé, és kigúnyolta őket.