„Itt szegény emberekről, közmunkásokról és romákról van szó” – mondta Barát Endre, a Munkát Kenyeret Tisztességes Béreket Egyesület alelnöke. A vidéki szegény kistelepüléseken őket büntetik meg a rendőrök a legtöbbször azért, mert hiányos a kerékpár-felszerelésük - ezt állítja az egyesület. Ezért indították el a Csengőfrász nevű akciójukat.
A szervezet az Ökotárs Alapítványon keresztül nyert a programjára a Norvég Civil Alapból 1 200 000 forintot. Az edelényi térségben fognak lámpákat és csengőket osztani, de gyűjtést szerveznek Budapesten is a felszerelésekre. Nyilatkozott a Munkát, Kenyeret Tisztességes Béreket Egyesület elnöke.
Komjáthy Imre: Nem a biciklicsengő a legfontosabb, de egy emblematikus dolog, és az ott élők számára az a büntetési tétel, amit ezért ki lehet szabni, az majdhogynem – nem akarok túlzó szavakat mondani – de élet-halál kérdése lehet.
Riporter: Próbáltak pályázni esetleg éhséget felszámoló, munkanélküliséget felszámoló programokkal is a Norvég Civil Alapnál?
Komjáthy: A Norvég Civil Alappal még ez az első akció, amivel kapcsolatban felvettük a kapcsolatot.
Riporter: Tehát akkor nem próbáltak pályázni.
Komjáthy: Nem.
Az Ökotárs Alapítvány vezetője azt mondta: az akcióval egy társadalmi problémára hívják fel a figyelmet, arra, hogy a bírságokkal nehéz helyzetbe kerülnek a szegények. A szervezet pénzosztását nemcsak a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, hanem Magyar Bálint volt SZDSZ-es oktatási miniszter könyvében is bírálják. Nagy C. Ádám írt arról tanulmányában, hogy a döntések szakmailag megalapozatlanok, sok a hiba és megkérdőjelezhető a pályázatok bírálóinak szakmaisága is. Móra Veronika, az Ökotárs vezetője ezt visszautasítja. „Nem tartalmaz konkrét állításokat arra nézve, hogy mi az, amit konkrétan kifogásol Nagy C. Ádám, vagy melyek azok a pontok, amelyeken ő változtatást szeretne látni, amennyiben ezt vele meg tudjuk beszélni részletesen, akkor megnézzük, hogy mi az, amit tehetünk, vagy mi az, amit nem szükséges tennünk.”
Móra Veronika azt is mondta: a szervezetnek nem a foglalkoztatási vagy szociális problémák megoldása a célja.
Korábban Célpont című műsorunk is beszámolt hasonló esetről. A Heves megyei Szúcs hárommillió forintnak megfelelő eurót kapott az Ökotárstól egy szerelemparkra a térség munkanélküliségének megoldásáról szóló pályázatot viszont elutasították. Annak ellenére, hogy a faluban nincs bolt, sok házban pedig még a vezetékes vizet sem vezették be.
Tekintse meg a Célpont korábbi adását!