Alig negyed óra elteltével kivonult a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésről a szocialista Harangozó Tamás, akit követte a DK-s Vadai Ágnes. Azért távoztak mert nem vették napirendre az MTVA épületében történt dulakodások és a menedéket kapott volt macedón miniszterelnök ügyét.
A testületben a honvéd vezérkari főnököt hallgatták meg, mint jelöltet a Magyar Honvédség parancsnokának. Korom Ferenc azt mondta: repülőket, harckocsikat és légvédelmi rakétákat is vesznek, de az egyik legnagyobb kihívás a számítógépes támadások kivédése lesz.
„A kiber tér fontosságát ma már senki nem vonhatja kétségbe. Hazánk csatlakozott ahhoz a NATO kezdeményezéshez, amely a kiberteret önálló hadszíntérként ismeri el és ennek következtében elfogadjuk a kiberműveletek stratégiai fontosságát” – mondta az altábornagy.
A honvédelmi miniszter azt mondta: a jövőben szétválasztják a Honvédelmi Minisztériumot a Magyar Honvédségtől. Előbbi irányít és ellenőriz, utóbbi pedig végrehajtó szerv lesz.
„A minisztérium nem része a Magyar Honvédség állományának, és a minisztérium a továbbiakban azzal a fő feladattal kell, hogy fellépjen, hogy egyrészt irányítja a Magyar Honvédség parancsnokságát, megteremti a Magyar Honvédség működésének, fenntartásának, üzemeltetésének feltételrendszereit, és ugyanakkor ellenőrzi ezen biztosított eszközök és feltételrendszerek megvalósulását” – mondta Benkő Tibor, honvédelmi miniszter.
Az LMP-s Demeter Márta szerint súlyos szakmai hibák jellemzik a Magyar Honvédséget, a honvédség átalakításával pedig jogi káoszt teremtett a kormány. Számon kérte az eszközbeszerzéseket is.
„Szeretném tudni, hogy konkrétan milyen és hány repülőgépe van a Magyar Honvédségnek? Szeretnék arra is választ kapni, hogy mégis mi indokolja a nehézharckocsik beszerzését? Tehát pontosan hány darabról beszélünk, hogyan választották ki ezeket és miért pont ezeket választották?” – tette fel kérdéseit az ellenzéki képviselő.
Az altábornagy megismételte, hogy összesen nyolc repülőt és 44 harckocsit vesznek. A bizottság fideszes elnöke szerint kérdései is bizonyították, hogy Demeter Márta alkalmatlan a NATO közgyűlésben való részvételre.
„Az ősz folyamán nyilvánvalóvá vált, hogy Demeter Márta nem alkalmas arra, hogy képviselje Magyarországot a NATO parlamenti közgyűlésén, hiszen a parlamenti esküjét megszegve nem nyilvános adatot hozott nyilvánosságra, ezért Kövér László úgy döntött, a bizottság ezt kezdeményezte, hogy visszavonja a megbízását és kinevez egy másik képviselőt” – mondta Kósa Lajos.
Demeter Márta visszahívásáról azután döntött a Házelnök, hogy az LMP-s képviselő egy katonai iratbetekintés után tévesen azt közölte, hogy a miniszterelnök lányát szállította egy honvédségi repülő, pedig csak névazonosság volt egy tábornok Orbán Flóra nevű rokonával, aki jogszerűen utazott.