Egy Szerbián át érkező, kurd nemzetiségű szír kért a tranzitzónában menedékjogot még júliusban. Az új, a Stop Soros csomag részeként bevezetett szigorítás értelmében azonban kérelmét a magyar hatóságok automatikusan elutasították, mivel biztonságos országon át érkezett és elrendelték a férfi kitoloncolását. A Helsinki Bizottság azonban bíróságon támadta meg a döntést, a bíró pedig úgy ítélte meg, a magyar menedékjogi törvény szigorítása uniós irányelvet sérthet, ezért a pert felfüggesztette és az Európai Unió Bíróságához fordult.
A kormány felháborítónak tartja a bírói felvetést. „Mi úgy gondoljuk, hogy az új menedékjogi szabályok összhangban állnak az európai normákkal, és hogy valójában ez az eljárás és jól láthatóan az Európai Bizottság és a brüsszeli intézmények ellentartása nem szól másról, mint a politikai nyomásgyakorlásról. Nyitottak vagyunk az ezzel összefüggő jogi vitákra” – nyilatkozta Orbán Balázs, államtitkár.
Nem fogadják el a kormánypártok azt sem, hogy a menekülteket segítő Migration Aid nevű szervezet párttá alakulva kerülné el a bevándorlási adó megfizetését. A civilszervezet lépése hamarosan az Országgyűlés igazságügyi bizottságában kerülhet napirendre.
„Az igazságügyi bizottsági napirendre vételnek és az ügy kivizsgálásának az a célja, hogy egy adóelkerülő, migránspárti Soros-pártnak az ügyét vizsgáljuk meg. Nézzük meg, hogy morálisan, erkölcsileg és jogszabályilag mit tudunk tenni annak érdekében, hogy a bevándorlási különadó kikerülését a magyar határkerítés megerősítését kijátszó és vállaltan a magyar törvények megkerülését akaró civilszervezet ne tudjon párttá alakulni” – fejtette ki Czunyiné Bertalan Judit, fideszes országgyűlési képviselő.
A Fidesz az igazságügyi bizottságtól törvénymódosító javaslatot is vár a hasonló esetek megelőzésére.