Nem tárgyalják újra a Brexit-szerződést – jelentette ki Jean-Claude Juncker, miután a brit miniszterelnök elhalasztotta a brit parlament keddre tervezett szavazását a kilépési tervezetről. Theresa May arra hivatkozott, a brit képviselők támogatásához további biztosítékokra van szüksége az Észak-Írország határát érintő tervvel kapcsolatban. A bizottság elnöke szerint viszont nincs helye újabb alkunak.
„Van egy meglepetés-vendégünk az Európai Tanácsban a Brexit személyében. Meglepetés, hiszen november 25-én már egyszer megegyeztünk a brit kormánnyal. Mégis úgy tűnik, gondok léptek fel a folyamat vége felé. Ma este találkozom Theresa May-el, és ugyanazt kell elismételjem itt a Parlamentben, amit már egyszer ugyanitt elmondtam: a létrehozott egyezmény a lehető legjobb megállapodás. Sőt, ez az egyetlen lehetséges megállapodás. És nincs helye újratárgyalásnak.”– mondta Jean-Claude Juncker, az EB elnöke.
Juncker hozzátette, hogy mindenki érdekében áll az úgynevezett „backstop” elkerülése, aminek értelmében Nagy-Britannia benn maradna a Vámunióban, ha nem sikerül más megoldást találni arra, hogy ne kelljen visszaállítani a határ-ellenőrzést Észak-Írország és Írország között.
Ez a megoldás azonban a legtöbb brit képviselőnek nem tetszik, ezért a Parlament nem szavazta volna meg a javaslatot. A szavazást végül elhalasztották, Theresa May az ezzel nyert időt arra használja, hogy további biztosítékokat próbál szerezni az EU vezetőitől. A német kancellárral, a holland miniszterelnökkel, az Európai Tanács és a Bizottság vezetőivel is találkozik még a csütörtökön kezdődő uniós csúcs előtt. Azonban előzetesen a franciák és a németek is azt közölték, hogy nem lehet a megállapodást újratárgyalni.
Néha már nem is értem ezt a szót. Annyi energiát, időt és kreativitást fektettünk abba, hogy tárgyaljunk valamiről, amit mi itt Berlinben és Brüsszelben nem szeretnénk, hogy megtörténjen. Senki nem akarja, hogy Nagy-Britannia elhagyja az EU-t. A brit képviselőház elhalasztotta a döntést. Nincsenek további tárgyalások, és elképzelni nem tudom, hogyan lehetne további előrelépést elérni azon túl, amit már a 27 tagállam és az Egyesült Királyság nagy nehézségek árán elért. Ezt nem lehet újrakezdeni
– mondta az EU-ügyekért felelős német miniszter, Michael Roth.
A szavazás váratlan elhalasztásának hírére a tőzsde is mínuszba került, a britek kilépésének növekvő bizonytalansága miatt pedig a font is veszített értékéből.