Kevesebb só, cukor, több zöldség, gyümölcs, üdítő helyett pedig víz. Ez az ebéd már megfelel az új tanévtől hatályos menzarendeletnek. „A legfontosabb és az egészséges táplálkozásba illeszthető élelmiszerekből megmondjuk, hogy egy vagy többszöri napi étkezés során mennyit kell adni a különböző korcsoportok részére a különböző ellátási formáknál, ez az egyik fontos dolog. A másik, hogy a sóbevitel vonatkozásában egyfajta ütemterv alapján írjuk elő azt, hogyan valósítható az meg, hogy hatéves időtartam alatt az Egészségügyi Világszervezet által megadott felnőttekre, illetve gyerekekre vonatkozó határértékre lecsökkenjen a napi sóbevitel” – mondta Bíró Krisztina, az Egészségügyi Államtitkárság egészségpolitikai főosztályának osztályvezetője.
Az általános iskolák felében naponta legalább egyszer kapnak nyers gyümölcsöt vagy zöldséget a diákok, és a teljes kiőrlésű pékáru is megjelent a menzákon – derül ki az Élelmezés-és Táplálkozástudományi Intézet felméréséből. „Halétel. Igen, megjelent, átlagosan tíz naponként egyszer, de az iskolák 70 százalékában még mindig egyszer sem. Tehát a közétkeztetési rendeletnek az a célja, hogy ne önkéntesen történjen az egészséges közétkeztetés biztosítása, hanem minden egyes gyerek, aki bölcsődébe, óvodába vagy iskolába jár, kapja meg az egészséges testi és mentális fejlődéséhez szükséges közétkeztetést” – mondta Marton Éva, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet főigazgató-főorvosa.
A mintaétlapok elkészültek, az egészségesebb iskolai étkezésért nem kell többet fizetniük a szülőknek, mert a konyhák főként szezonális termékeket használnak majd fel.