"A nemzeti konzultáció egy nagyon jó lehetőség a párbeszédre a választások közötti időszakban."
Ezt tavaly januárban mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára Dömötör Csaba, a családok védelméről szóló nemzeti konzultáció eredményeit ismertetve.
Akkor a kérdőívet 1 millió 382 ezren töltötték ki, amely a harmadik legnagyobb részvételi arány volt az elmúlt 10 évben.
"Számtalan olyan kérdés merült fel az elmúlt másfél két hónapban, amely alapvetően a rend helyreállításával vagy akár a morális renddel kapcsolatos. Ilyen volt a győri gyerekgyilkosság kapcsán a szigorú büntetőpolitikának a kérdése, ilyen volt az a börtönbiznisz, amely az elmúlt években kialakult és amelyre tekintettel a kormánynak jelentős fizetési kötelezettsége van."
- jegyezte meg Gulyás Gergely.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön jelentette be, hogy a kormány újra kikéri a magyarok véleményét néhány olyan témában, amelyek az elmúlt hetekben kerültek elő. Ilyen a gyöngyöspatai romák kártérítési ügye, a győri gyermekgyilkossággal kapcsolatos eljárás, a börtönbiznisz, valamint a bírók függetlenségének kérdése.
"Nemzeti konzultációban a Fidesz még soha nem kérdezte meg az embereket. Ez egy hazugság."
- állította Molnár Csaba DK-s EP képviselő.
A Gyurcsány-párt szerint a konzultációt csak gyűlöletkeltésre használják.
"A Fidesz eddigi nemzetei konzultációi mind gyűlöletkeltésre épültek, ez az új is azt fogja csinálni. A DK álláspontja egyértelmű: ez nem nemzeti és nem konzultáció."
- mondta Molnár Csaba.
A szociálisak is hasonló véleményen vannak.
"Egyértelmű a témákat tekintve, hogy újabb gyűlöletet kíván szítani Magyarországon, úgy látszik, hogy a migráns kérdés már nem elég a Fidesznek arra, hogy az emberekben félelmet és gyűlöletet keltsen, nem elég, hogy az fokozza a magyar emberek szemben állását a társadalomban tapasztalható feszültségeket. Ezt tovább akarja generálni."
- fogalmazott Tóth Bertalan, az MSZP elnöke.
A liberálisok szerint a nemzeti konzultáció manipulatív.
"Úgy voltak megfogalmazva ezek a kérdések, hogy elolvasva a kormány álláspontjával azonos válaszok adódhassanak. Igazából irányított, manipulált kérdéseknek találtam én ezeket, én azt remélem, hogy egyszer majd eljutunk oda, hogy nem ezekkel fogunk találkozni, hogy a kormánnyal egyet nem értő is úgy érezhesse, hogy nem egy irányított kérdéssel találkozik."
- jegyezte meg Szabadai Viktor, a Liberálisok budapesti válaszmányi elnöke.
Szerettük volna megkérdezni a Párbeszédet is.
Tordai Bence ugyanakkor azt mondta:
"Sajnos nem áll módomban erre a kérdésükre válaszolni."
De továbbra is bojkottálják csatornánkat.
A Mi Hazánk mozgalom szerint felesleges megkérdezni az embereket, ugyanis – ahogy fogalmaztak – minden jóérésű magyar egyetért a kormánnyal ezekben az ügyekben.
"A három témakor egy rendkívül fontos témakör, viszont mind a három témaválasztás esetén én azt érzem, hogy a társadalomnak az igazságérzete vagy igazság igénye az egy nemzeti konzultáció nélkül is egyértelmű."
- tette hozzá Fülöp Erik, Független országgyűlési képviselő.
"2010 óta ez a 9. alkalom, hogy a kormány nemzeti konzultáció segítségével kéri ki a magyar emberek véleményét. Bevonva ezzel mindenkit a döntéshozatalba."
Ezt már a Fidesz kommunikációs igazgatója mondta. Hollik István emlékeztetett, hogy a nemzeti konzultációk segítségével az emberek korábban már dönthettek a bevándorlással, a soros tervvel vagy éppen a magyar családok védelmével kapcsolatban.
"Most újra elmondhatjuk a véleményünket olyan fontos kérdésekben, mint például a börtön biznisz ügye, amely mélyen sérti a magyar emberek igazságérzetét, éppen ezért vegyünk részt minél többen a nemzeti konzultáción."
A mostani Nemzeti Konzultációban kilenc kérdés lesz, amelyet a jövő héten nyilvánosságra hoznak, a konzultációs íveket pedig március közepétől küldik ki.
Hír TV