"Egyházpolitikai modellünk az együttműködésre épül, ahol az egyház és az állam a társadalom javára együttműködik. Az állam és az egyház elválasztása nem jelentheti az egyház és a társadalom szétválasztását, mert egyszerre vagyunk tagjai az egyházunknak és polgárai a hazánknak" - mondta köszöntőjében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
A politikus hozzátette, mivel a vallásos emberek nem másodrangú állampolgárok, az állam feladata, hogy a közfeladatot átvállaló egyházi intézményeket ugyanúgy finanszírozza, mint állami vagy önkormányzati társaikat.
Azért van túljelentkezés az egyházi iskolákban - mondta -, mert ezek természetükből adódóan a test-szellem-lélek összetettségének egységében gondolkodnak. Úgy fogalmazott: "A tanterem és a tornacsarnok mellett templom is van, így az ember teljességét szólítják meg."
Semjén Zsolt elmondta, a rendszerváltás óta csaknem húsz százalékra emelkedett az egyházi oktatás aránya, ami az óvodától az egyetemig negyedmillió diákot jelent.
Köszöntője előtt a ferences templomban Erdő Péter esztergom-budapesti érsek ünnepi szentmisét celebrált Assisi Szent Ferenc tiszteletére, majd megáldotta az új iskolai szárnyat.
Szánthó Gellért, az intézmény igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a gimnázium új épületszárnnyal és tornacsarnokkal bővítésére a költségvetés támogatásával 5,16 milliárd forintot használtak fel.
A gimnáziumban a fedett tornacsarnok létrehozásán túl az épületegyüttes iskolai szárnyán hat tantermet alakítottak ki, a kollégiumot közösségi terek létrehozásával bővítették és felújították az iskola udvarát, ahol sporteszközöket helyeztek el.
A tornacsarnok középen kettéosztható, így egyidejűleg alkalmas edzésekre, iskolai testnevelésre, szabadidősportokra, illetve bérleményként hasznosítható. A száz ülőhelyes lelátó tetején "pihenőparkot" alakítottak ki.
Az iskolában négy-, illetve hatosztályos rendszerben 250 diák tanul, és szinte mindenki kollégista. Az intézménybe az ország különböző részeiből érkeznek diákok, jellemzően havonta egyszer utaznak haza, így a gimnázium fejlesztése új szabadidős lehetőségeket nyit meg számukra.
Az intézményt 1931. szeptember 8-án alapították mariánus ferencesek, még Szent Antal Reálgimnázium néven. Helyén a kolostor már régebben működött, ugyanis a ferencesek itt telepedtek le a városban 1222-ben.
A gimnázium a középkori rendház helyén, az esztergomi Bottyán János utcában, a belvárosban található a vele egybeépült kolostorral és a Szent Anna ferences templommal. A szocializmus évei alatt az iskola egyike volt a nyolc egyházi fenntartásban működő gimnáziumnak.
Forrás: MTI
Fotó: MTI