Díszsortűzzel tisztelegtek az I. világháborúban elhunyt katonák előtt Székesfehérváron. A Szentlélek temetőt 1898-ban alakították ki, ekkor még a szegények temetőjeként funkcionált. Később itt helyezték végső nyugalomra az első, majd a második világháborúban elesett katonákat.
„Úgy engedték őket a frontra hozzátartozóik, szüleik, szeretteik, feleségeik, férjeik, szerelmeik, hogy visszavárunk. Ezzel a rövid tőmondattal. Visszavárunk. És nem mindenkinek adatott meg. Éppen ezért kell emlékezni, és ezért kellenek ezek a temetők” – emelete ki az eseményen Benkő Tibor honvédelmi miniszter.
A Szentlélek Katonatemetőben több mint 600, I. világháborús magyar honvéd nyugszik. Sokukat névtelen hősként temették el.
„Nem hősnek születtek. Munkás, polgári életre készültek. Családot hagytak hátra, amikor a parancs háborúba, hazájuk védelmére szólította őket. Győztek és szenvedtek vereséget is. A békediktátum következtében sokan az áldott anyaföldet, szülőföldjüket is elvesztették” – fogalmazott Vargha Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium polgári hírszerzésért felelős államtitkár.
Székesfehérvár 23 millió forint támogatás nyert el, melyből felújították a hadisírokat, a 10-es huszárok emlékművét, egy feszületet és egy hősi emlékművet.
„Az elsőből aztán következett a második világégés, és következett újabb és újabb sok borzalom, és újabb és újabb értelmetlen halál. Erre felhívni a figyelmünket kötelességünk, de talán különös kötelességünk ez Székesfehérváron, mely több mint 1000 éves történelme során elképzelhetetlen volt katonák, katonaemberek és katonacsaládok nélkül” – mondta Cser-Palkovics András polgármester.
A kormány a 2016-ban elrendelt határozatában 2 milliárd forint költségvetési forrást biztosított az I. világháborús sírok rendbehozatalára. Ebből az összegből 335 helyszínen újítottak vagy újítanak fel hadisírokat, emlékműveket, illetve hoztak létre emlékparkokat.