„Nagyon fontos tudni, hogy ez az épület mind a két Magyarországot sújtó totalitárius diktatúra szempontjából kiemelt jelentőséggel bírt.” Az Andrássy út 60. történetéről is beszélt a Terror Háza tárlatvezetője az észak-amerikai magyar ösztöndíjasoknak. Az épület a nyilasok, majd a kommunista politikai rendőrség, az ÁVH főhadiszállása volt. Az Egyesült Államokból és Kanadából 15 fiatal érkezett Magyarországra. Szüleik, nagyszüleik a huszadik században vándoroltak ki az anyaországból. Ők már Észak-Amerikában születettek, Magyarországról és a magyar kultúráról keveset tudnak, sokan közülük már a nyelvet sem beszélik.
A náci, majd a szovjet megszállás történetét bemutató tárlat többeket megrázott. „Családból és az iskolától is természetesen kaptunk információt, persze az iskolában nem tanultunk annyira személyes adatokról, hogy mindenkinek a családja hogyan volt befolyásolva a két megszállás által. Először a német, majd a szovjet, de most éppen a múzeumba, a Terror Háza Múzeumba látogattunk és ez abban segített, hogy megtudtuk, valójában mennyire komoly volt egy jó 11 éven át a terror, amit a magyar társadalom tapasztalt” – mondta Baksay Attila.
Az Egyesült Államokban a 2001-es népszámláláskor csaknem másfél millióan vallották magukat magyar származásúnak. Számuk a tíz évvel későbbi felmérésben tovább nőtt. „Amerika az egyetlenegy olyan régió a világban, ahol a magyarok száma növekszik. Nekik ez fontos volt, hiszen beikszelték a magyar származásukat, ők büszkék a magyarságukra, és hogyha ez tartalommal telik meg, akkor ők a mindennapi életükben Magyarországot tudják segíteni” – közölte Vincze Máté, a ReConnect Hungary szervezője.
A harmadik éve működő ösztöndíjprogram két hét alatt mutatja be az anyaország múltját és kultúráját. A 18 és 26 év közötti fiatalokat pályázaton választották ki. Voltak már a Parlamentben és a Várban, ellátogattak a vajdasági Szabadkára, elutazásuk előtt pedig az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán is fogadja őket.