Juhász Imre több mint 25 éve egyetemi oktató, szakterülete a polgári perrendtartás. Részt vett a 2006-os rendőri jogsértéseket vizsgáló Civil Jogász Bizottság munkájában. 2008-tól tagja, 2010-től pedig elnöke a Független Rendészeti Panasztestületnek. Idén januártól ő képviseli Magyarországot az Európa Tanács Rasszizmus és Intolerancia elleni bizottságában. Az Országgyűlés szakbizottságában azt mondta: alkotmánybíróként is az emberi jogok védelmét tartja legfőbb feladatának.
– Lehet nyilvánvalóan nem örülni egy alkotmányozó többségnek, vagy egy új alaptörvénynek, de azt sugallni, hogy ez következmények nélkül semmibe vehető, az úgy gondolom, hogy megengedhetetlen, mégpedig azért mert ez a jogkereső közönséget elbizonytalanítja – fogalmazott Juhász Imre alkotmánybíró-jelölt.
MSZP: antiszemita és antidemokratikus
A szocialista tagok nem vettek részt a bizottsági meghallgatáson. A MSZP pénteki közleményében jobbikos hátterű, antiszemita és antidemokratikus gondolkodónak minősítette Juhász Imrét.
– Elvárható lenne az is, hogy ezért bocsánatot kérjenek, természetesen ha ilyen típusú támadások folytatódnak, akkor kénytelen leszek egyéb jogi megoldást keresni – reagált az alkotmánybíró-jelölt az MSZP közleményére.
Az MSZP legfőbb kifogása, hogy Juhász Imre a 2006-os jogsértések feltárásában együttműködött Morvai Krisztinával és Gaudi-Nagy Tamással, akik egyébként évekkel később lettek jobbikos képviselők. – Én azt gondolom, hogy ha valaki Morvai Krisztinával és Gaudi-Nagy Tamással dolgozott együtt, akik mindketten jobbikos képviselők, és még egyszer mondom, a nézetrendszerük egy jottányit nem változott 2008 óta, akkor én azt gondolom, hogy nem túlzás ez az állítás – véli Bárándy Gergely szocialista országgyűlési képviselő.
A Jobbiknak tett gesztusról beszél az egyik LMP-s szakadár, Karácsony Gergely, aki baloldali politikusként náci hangvételű portálok kommentárjaiból tájékozódik. – Olvastam azokat a kommentárokat a Kuruc.infón és máshol, ahol eléggé világossá teszik, hogy a jobbikos képviselőket nem érte váratlan meglepetésként ez a jelölés – fogalmazott Karácsony Gergely.
Következetlen a baloldal álláspontja
A Fidesz szakpolitikusa szerint a baloldal álláspontja nem következetes. „Teljesen érthetetlen az, hogy például az a szocialista párt, aki annak idején szintén támogatta – nagyon helyesen – szavazataival az elnök úr megválasztását, kellett is egyébként, mert kétharmados többség kell a rendészeti panasztestületi tagsághoz, miért nincs most jelen, és ugyanez a kompromisszum miért nem tartható fenn?” – nyilatkozta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
Juhász Imre a 70. életévét betöltő Holló Andrást váltja az Alkotmánybíróságban.