„Beigazolódott, hogy európai uniós szervek mindenféle felhatalmazás nélkül próbálják kerülő utakon becsempészni az ENSZ elvileg nem kötelező erejű migrációs paktumát az uniós jogba” – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója az Európai Bizottság (EB) jogi szolgálata által készített, nyilvánosságra került jelentéssel kapcsolatban.
A gyakorlatilag titokban készült dokumentum – Brüsszel korábbi hivatalos álláspontjával ellentétben – minden EU-s tagállamra rákényszerítené a globális csomagot. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli Külügyek Tanácsa mai ülésén napirendre veteti a jelentés kérdését, és választ vár arra, hogy készülnek-e hasonló titkos dokumentumok.
Szánthó Miklós a lopakodó jogalkotás tipikus esetének nevezte, hogy amikor politikai szinten nem sikerül megalkotni egy kötelező jellegű keretrendszert, akkor politikusok helyett jogászok értelmezik a szöveget beleértésekkel, analógiákkal, úgy, hogy azzal valójában jogot alkotnak. A jogász egy tőről fakadónak nevezte az ENSZ-dokumentumot és az uniós migrációs politikákat.
„A valóság elkendőzésére szolgált az az érvelés, miszerint a migrációt pozitívumként beállító paktum nem lesz kötelező érvényű, hiszen az ENSZ és az EU-s döntéshozók bevándorláspárti része nem megállítaná a bevándorlást, hanem az illegálisból legális migrációt faragva azt pusztán kontroll alatt tartanák” – fejtette ki a szakjogász.
Szerinte erre utal az, hogy a bizottságnak az elmúlt időszakban napvilágot látott migrációs előterjesztései pontról pontra valósítják meg a globális csomagot, sőt a migránsvízumra vonatkozó javaslat hivatkozza is a dokumentumot.
A tavaly decemberben elfogadott migrációs csomag univerzális jogként értelmezi a bevándorlást, s nem tesz különbséget a legális és az illegális bevándorlási formák között, sőt kimondja, hogy meg kell könnyíteni az irreguláris státusú migránsok helyzetének legalizálását.