Az akadálymentesített sétaúton a fogyatékkal élők is biztonságosan kirándulhatnak az Európa egyik legszebbjének tartott botanikuskertben.
„Az, hogy ez a kis ösvény, amin most is állunk, ez lehetővé teszi azt, hogy mondjuk az ember vakvezető kutyával vagy fehér bottal, esetleg fehér bot nélkül is teljesen akadálymentesen végig tudjon menni, hát ez egy nagyon nagy dolog” – véli Horváth Nikoletta fogyatékkal élő.
A fejlesztés azt a hitet jelképezi, hogy mindenki élhet teljes életet – mondta V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár, a körzet fideszes országgyűlési képviselője. „Maga a kerekes székkel is járható út, a jelekkel ellátott sétaút vagy a Braille-írásos audiovizuális tájékoztatás messze túlmutat a csupán a fogyatékosok számára nyújtott szolgáltatásokon, nagyobb jelentősége van ennek” – tette hozzá az államtitkár.
A Jeli Arborétum az emberi természet legszebb arcát mutatja meg – erről már a köztársasági elnök beszélt. Áder János úgy fogalmazott: ami természetes a fogyaték nélkül élőknek, az a fogyatékkal élőknek leküzdhetetlen akadályt jelenthet.
„Nem szánalomra és nem is sajnálkozásra várnak. Ennél egyszerűbb és természetesebb vágyaik vannak, hogy boldog és teljes életet élhessenek. Hogy olyan környezet vegye körül őket, ami nem újabb és újabb akadályokat jelent a számukra, hanem abban segíti őket, ahogy saját jogukon és saját erejükből boldogulni tudjanak” – fogalmazott az államfő.
A 800 méter hosszú sétautat a fenntartó Szombathelyi Erdészeti Zrt. saját költségén építette 26 millió forintból. A Kám község határában található arborétumot gróf Ambrózy-Migazzi István hozta létre az 1920-as években angol mintára.