A program célja, hogy a továbbtanulási lehetőségektől messzebb elhelyezkedő kistelepüléseken élő általános iskolásokat segítsék abban, hogy kihozzák magukból a maximumot szakmaszerzés, továbbtanulás vagy éppen az elhelyezkedés terén. A Pécsi Tudományegyetem Tanítsunk Magyarországért kurzusára egy nap alatt betelt a meghirdetett 80 férőhely. A végzettek ősztől már az érintett falvakban dolgoznak.
„A hallgatóság bevonása egy rendkívül jó ötletnek tűnik. Különösen abban a formában, hogy ezt még valamilyen módon szponzoráljuk is. Alapvető törekvésünk az, hogy az oktatás minden szintjén minőséget adjunk” – nyilatkozta Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora.
A képzés az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Klebelsberg Központ, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és több egyetem együttműködésével indult.
„Nagyon sok olyan dologgal fognak találkozni, amire elsőre nem is lehet számítani, ami nem kiszámítható. Hiába történik a kurzus és az érzékenyítés, biztos, hogy lesz olyan, amit abban a pillanatban kell megoldani, jó ötlettel kell előállni. Egyben egyébként egy csapatépítő dolog is ez, mert azt hiszem, hogy aki ebben a kurzusban részt vesz, az mindig fog tudni egymással kommunikálni és mindig fog tudni a mentoraival kommunikálni és lesz egy tapasztalatcsere a diákok között abban, hogy egyes helyzetekben mi is a jó megoldás” – emelte ki Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke.
A minisztérium államtitkára azt mondta, a kezdeményezés egyedülálló a világon.
„Ezek a mentoros programok nagyon is sikeresek tudnak lenni. Nemzetközi gyakorlatok, mérések bizonyítják. Nem ilyen mentor programok, hogy egyetemisták mentorálnak, tehát nagy testvérek, mentorálnak kis testvéreket, hanem már felnőttek. Ilyen program sehol a világon nem létezik, de ahol működnek hasonló mentor programok – az Egyesült Államokban, Angliában, Izraelben – ott az a tapasztalat, hogy a mentorált gyerekeknek a teljesítménye 15-20 százalékot is tud javulni” – emelte ki György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár.
A program 2019 szeptemberében Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében 50 településen indul. Kedvező tapasztalatok esetén 2021-től valamennyi megyében bevezetik.