A levélből kiderül, hogy a Rákosi Mátyás és a kommunista párt olyan hataloméhes volt, hogy még Nagy Ferenc lemondását sem tudták megvárni. A Dinnyés Lajos vezette kormányt ugyanis 1 nappal a volt miniszterelnök lemondatása előtt beiktatták.
„Számomra két tanulsága van ennek az egész történetnek – fogalmazott Áder János. – Az egyik, hogy a szocialista rendszer, a szocializmus rendszere bűnben fogant. Bűnben fogant kettős értelemben is, közjogi és erkölcsi értelemben is. Közjogi értelemben, hiszen zsarolással, kényszerrel, politikai zsarolással vették rá Nagy Ferencet arra, hogy lemondjon, de közjogi értelemben is bűnben fogant, hiszen még a saját alkotmányos szabályaikra sem figyeltek” – tette hozzá a köztársasági elnök.
Nagy Ferenc kikényszerített lemondó nyilatkozata |
Fotó: Beliczay László / MTI |
A kommunizmus áldozatainak hivatalos emléknapja hétfőn lesz, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és a Terror Háza Múzeum több közös programot is szervez: reggel mécsesgyújtásra várnak mindenkit az Andrássy úton, az áldozatok falához. Az emléknapon ingyenes lesz a belépés a múzeumba.
Az Országgyűlés 2000. júniusában határozott arról, hogy február 25-e lesz a kommunizmus áldozatainak emléknapja. 1947-ben ugyanis ezen a napon tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták el a Szovjetunióba a Független Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát.