Burkolt fenyegetést tartalmazó levelet kapott az egyik Soros-szervezet ügyvédjétől id. Lomnici Zoltán – értesülésünket a Legfelsőbb Bíróság volt és az Emberi Méltóság Tanácsának jelenlegi elnöke kérdésünkre megerősítette. A volt főbíró elmondta: mivel egy évtizeden át elnöke volt egy bírói érdekvédelmi szervezetnek, hozzá van szokva az üzengetésekhez. Mivel azonban az Emberi Méltóság Tanácsa elsősorban a határon túl élő magyarok jogvédelmével foglalkozik, az ilyen jellegű cselekmények száma eddig elenyésző volt.
Id. Lomnici Zoltán emlékeztetett rá, hogy már két hete az internet segítségével bárki számára hozzáférhető teljes terjedelmében az a levél, amelyet az Európa Tanács főtitkárához írt jogvédő szervezete nevében. Hozzátette: azt a bizonyítékot is közzétette az egyik hírügynökség, amely igazolja, hogy
az informatikai rendszer blokkolta az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elnökének megküldött tájékoztató levelet – ezt utóbb a volt főbíró megírta Marija Pejčinović Burićnak, az Európa Tanács (ET) főtitkárának is.
– Ennek ellenére a jogszabályi hivatkozásokkal teletűzdelt levélben, közérdekű adatigénylés címén, 15 napos határidőt adva az ügyvéd követeli tőlem az EJEB elnökének írt levelet. Mivel ilyen nem készült – mert csak Robert Ragnar Spano ET-főtitkárnak küldtem el a levelet tájékoztatásul –, erről az ügyvédnek tudnia kellett, a kérés tehát eleve nem teljesíthető. A valódi cél így nem a levél tartalmának megismerése kellett, hogy legyen – hiszen azt a hazai és a nemzetközi sajtó is ismertette –, hanem egyfajta figyelmeztetés, fenyegetés – emelte ki id. Lomnici Zoltán.
Az Emberi Méltóság Tanácsa elnöke kifejtette: mivel a felvidéki jogfosztottak, így a 104 esztendős Tamás Ilonka néni jogsérelme a mai napig nem nyert orvoslást, a fenyegetések ellenére sem hagyhatja abba a küzdelmet.
– Változatlanul tisztességtelennek tartom, hogy a magyar jogfosztottak strasbourgi ügyében olyan bíró járt el, aki jelenleg a szlovák Legfelsőbb Bíróság elnöke – mutatott rá.
Mint azt megírtuk, az Emberi Méltóság Tanácsa elnöke még augusztus végén kérte levélben az ET főtitkárától a gyanús körülmények között megszületett korábbi ítéletek kivizsgálását. A Legfelsőbb Bíróság volt elnöke azért fordult Marija Pejčinović Burićhoz, hogy az Európa Tanács tisztázza azokat a döntéseket, amelyeknél felmerült az összeférhetetlenség gyanúja. Ennek hátterében az áll, hogy a Strasbourgban működő Európai Jogi és Igazságügyi Központ a közelmúltban egy megdöbbentő kutatási eredményt tett közzé. A vizsgálat rámutatott:
2009 óta összesen száznyolcvanöt olyan ügy került az Emberi Jogok Európai Bírósága elé, amelyekben valamely Soros-féle NGO képviseltje szerepelt felperesként,
és 88 esetben olyan bírák ítélkeztek, akik valamikor közvetlen kapcsolatban álltak az érintett NGO-val.