„Karácsony Gergelynek szolidaritás csupán a kampányban van, bajban nincs” – fogalmazott a minap Kocsis Máté, Józsefváros korábbi polgármestere, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője annak nyomán, hogy a baloldali többségű Fővárosi Közgyűlés a múlt heti, rendkívüli ülésén nem fogadta el a kormánypártok azon javaslatát, amely más európai nagyvárosokhoz hasonlóan segítette volna a koronavírus-járvány által leginkább megtépázott gazdasági szereplőket.
A Fidesz–KDNP javaslatában az szerepelt, hogy a városvezetés különítsen el ötvenmilliárd forintot a Budapesten az idegenforgalomból élők támogatására, hiszen a pandémia miatt a külföldi turisták nem jönnek a fővárosba, így a szállodák, a vendéglátóipari és kiskereskedelmi egységek, valamint a taxisok kifejezetten veszélyben vannak. A főpolgármester szemforgatónak nevezte az előterjesztést, mondván: ezzel Budapest átvállalná az állam feladatát. A Párbeszéd miniszterelnök-jelöltséggel kacérkodó társelnöke hozzátette, a járvány nemcsak pluszkiadásokat jelentett a fővárosnak, de a kormányzat súlyos elvonásokkal is sújtotta az önkormányzatot.
Csakhogy a Karácsony által hangoztatott pénzhiányt a Magyar Államkincstár tételesen cáfolta: a 2020. II. negyedéves időközi mérlegjelentés szerint ugyanis Budapest 134,98 mil-liárd forinttal rendelkezik állampapírban, nettó készpénzállományának összege pedig több mint huszonhétmilliárd forint. A forrásbőség mellett a főváros tétlensége annak fényében is meghökkentő, hogy más európai városok, önkormányzatok – politikai színezettől függetlenül – kezet nyújtanak a Covid-járvány miatt veszélybe került gazdasági szereplőknek.
Bécs szociáldemokrata önkormányzata a pandémia kirobbanása óta háromszázötvenmillió eurót fordított a várost ért gazdasági károk enyhítésére, szeptembertől pedig újabb ötvenmilliót költ gazdaságélénkítésre.
A vendéglátóipar megsegítése érdekében például utalványokat adtak a lakosoknak, amelyeket a bécsiek éttermekben, bárokban tudnak felhasználni. A kieső adóbevételeket szintén az önkormányzat pótolja, erre hétmilliót különítettek el, a könnyűzenei iparágat pedig pályázati rendszerrel szeretnék életben tartani. Említésre méltó, hogy Ausztria nyugati tartományaiban a szórakozóhelyeknek egy órával hamarabb kell bezárniuk, mint Budapesten, 22 órakor.
Prága kalózpárti vezetése a belföldi turizmus élénkítésével szeretné segíteni a vállalkozókat. Erre fel is állított egy százhúszmillió korona forrásból gazdálkodó programot,
amelyet az érdekvédelmi szervezetekkel karöltve – Szállodák és Éttermek Szövetsége, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Szövetség, Kereskedelmi Kamara – hajt végre. Róma baloldali vezetése pedig egy tízmillió eurós gazdaságélénkítő csomagot szeretne szétosztani a szállodai és turisztikai vállalkozók között.
Magyar Hírlap
A témával részletesen foglalkoztott Budapesti srácok című műsorunk legutóbbi adása is: