Tényi István az Alkotmányvédelmi Hivatalnak és a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak címzett közérdekű bejelentésében a péntek estére szervezett influenszertüntetés nemzetbiztonsági kockázatára hívta fel a figyelmet.
Indoklásában a Pesti Srácok írására hivatkozik, melyben a hírportál beszámolt egy magyar Reddit-oldalról, ahol tanácsokat osztogattak az influenszertüntetés résztvevőinek, hogy mit érdemes magukkal vinni az eseményre.
Protektoros kesztyűt, maszkokat, öngyújtót, tűzgyújtókockát, valamint újságpapírt
– olvasható a felsorolásban. Emellett a posztoló arra is felhívta a résztvevők figyelmét, hogy a könnygáz lemosására vigyenek elég vizet magukkal.
Az tanácsolták továbbá, hogy a résztvevők igyanak sört, és tartsák meg az üveget. Arra is felhívták a figyelmet, hogy természetesen májkrém is „kell” a tüntetéshez, aminek a dobozából jó vágóeszközt lehet készíteni.
Habár minden jel szerint nem lesz békés a péntek esti tüntetés, a szervezők a puhányabb testalkatú tüntetőkre is gondolhattak, azt javasolva nekik, hogy vigyenek párnát is arra az esetre, ha le kellene ülni az Oktogonon.
Tényi a bejelentésében emlékeztetett: az Antifa-mozgalom nevéhez számos erőszakos megmozdulás fűződik több országban is. Bár önmagukról azt állítják, hogy a jobboldali szélsőségesek ellen harcolnak, nemegyszer volt már rá példa, hogy rendőrökre vagy újságírókra támadtak.
Érdekes módon a magukat antifasisztákként definiálók a boltok ablakainak betörésével éppenséggel az 1930-as évek Németországát és annak szélsőjobboldali őrületét idézték fel
– fogalmazott.
Felhívta a figyelmet arra, hogy bár egészen eddig hazánkban nem tapasztaltunk az amerikai vagy a német példákhoz hasonló brutális szélsőbalos akciókat, de épp elég idő telt el a rendszerváltás óta, hogy a mozgalom sok fiatal követőt találjon magának Magyarországon is.
A gyülekezési jog gyakorlása nem valósíthat meg bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást, valamint nem járhat mások jogainak és szabadságának sérelmével
– szögezte le Tényi.
Közérdekű bejelentésében Tényi István arra kéri az Alkotmányvédelmi Hivatalt, indítson átfogó vizsgálatot, hogy a tüntetés, illetve az azon részt vevő szervezetek jelentenek-e kockázatot Magyarország politikai, pénzügyi, gazdasági rendszerére.