Erdélyi diákok érkeznek a Nemzeti Gyászpark Látogatóközpontjába, melyet 2 éve adtak át az 1956-os forradalom mártírjainak nyugvóhelyén.
„A látogatóközpontban lévő interaktív felületek olyan XXI. századi megoldásokkal vannak felvértezve, amely a modern ifjúság, a tableten, mobiltelefonon, az interneten felnövekvő ifjúság számára is igazán befogadhatóvá teszi az itteni nehéz élményeket” – mondta Kárpáti Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgató-helyettese.
A cél az, hogy tanulmányai során minden diák legalább egyszer eljusson a Nemzeti Gyászparkba. Október 22-én és 23-án több, mint félezer diák vehet részt rendhagyó történelemórán. A diákok megismerkedhetnek a 298-as, 300-as és 301-es parcella történetével és az itt eltemetett mártírok élettörténetével.
„Idegenvezetéssel egybekötött sétákat tartunk a diákok számára, amelynek során az itt nyugvó személyek közül néhány mártírnak, illetve forradalmárnak a személyes történetével, személyes sorsával is megismerkedhetnek a diákok. Így például ellátogatunk Nagy Imre miniszterelnök sírjához, megismerhetik Mansfeld Péter vagy Tóth Ilona személyes történetét. De megemlékezünk az '56-os utcai harcok olyan legendás utcai parancsnokairól, mint Iván-Kovács László, Szabó János, Dudás József vagy éppen Angyal István” – mondta Szabó Viktor, történész-idegenvezető.
Bár az 1956-os forradalom alatt rengetek lyukas zászló keletkezett, mára nagyon kevés maradt meg. Az egyik ilyet ajándékozták őrzői most a Nemzeti Múzeumnak.
„Ez nem egy 56-os zászló, ez a széna téri 56-os zászló, ami bejárta egész Európát, ami a derekán az ország határán átcsempészett tulajdonosával fel-felbukkant az elmúlt 30-40 év során, ahol Kádár János, vagy az ő rezsimjének tagjai megjelentek. Mindenhol megmutatva hogy a magyar nép nem felejt, hallgat, de nem felejt. És aztán a rendszerváltozás után ez a zászló hazakerült Magyarországra és az októberi ünneplések során ott volt mindig a menetben. De most méltó helyére kerül, hiszen az adományozók a Nemzeti Múzeumnak adták” – mondta az államtitkár.
A Pulszky-terem páncélajtaját a kulturális államtitkár és a múzeum főigazgatója nyitotta meg, a zászló november 4-ig itt tekinthető meg.
„Kiegészítve azzal a filmmel, amelyet a zászlót őrző szabadságharcosokkal készítettek a kollégáim, és a következő napokban, ők maguk az élő szemtanúk számolnak be a zászlóhoz köthető emlékeikről. És ezt követően a zászló tudományos feldolgozásra és konzerválásra kerül” – mondta Varga Benedek, a Nemzeti Múzeum főigazgatója.
A zászló később időszaki kiállításokon látható majd, végső helye a Nemzeti Múzeum új állandó kiállításán lesz majd, ez azonban még több év míg elkészül.