1956 üzenete az utókornak, hogy a magyarság nem tűri az idegen hatalmak befolyását és nem tűri az azokat kiszolgáló rendszerek önkényét sem – ezt Keresztes László Lóránt mondta az LMP ünnepi megemlékezésén. Az ellenzéki párt az első kerületi Mansfeld Péter szobornál koszorúzott a forradalom és szabadságharc évfordulóján. A párt társelnöke a megemlékezésen úgy fogalmazott: a jelenlegi kormány kiszolgáltatja Magyarországot Moszkvának.
„Magyarországot át kell léptetni a 21. században, el kell távolítani a hatalomból a nemzetet eláruló tolvajokat és fel kell készíteni nemzetünket az új idők súlyos kihívásaira. Ma az önkény, a romolás és az ostobaság ellen nem fegyverrel kell küzdeni a mai fiataloknak ismeretekkel, tettekkel és tudással kell küzdeni a szabadságért és az érvényesülésért” – mondta az ellenzéki pártvezető.
Az MSZP és a Párbeszéd közösen koszorúzott. A két párt az ellen tiltakozott, hogy elvigyék Nagy Imre szobrát a Vértanúk teréről. Tóth Bertalan MSZP-elnök úgy fogalmazott: Nagy Imre a múltban megszerzett hitét a jövő reménységére cserélte és a forradalmárok mellé állt, végül életét adta a hazáért. A sajtóban még nyáron jelent meg, hogy a Vértanúk terét az 1936 és '45 közti állapotára szeretnék visszaállítani, a téren álló Nagy Imre szobrot pedig a Jászai Mari térre helyeznék át.
Független és demokratikus jogállam
A Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke szerint ugyanazért kell küzdeni 2018-ban, mint 1956-ban: egy független és demokratikus jogállamért. Molnár Csaba, aki az ellenzéki párt EP-képviselője is, kedden a budapesti Nagy Imre-szobornál, a DK koszorúzása után újságíróknak azt mondta, 1956-ban Nagy Imre és társai egy független és demokratikus jogállamot szerettek volna a sajtó, a vallás és a gyülekezés szabadságával.
A politikus úgy fogalmazott, most minden magyar állampolgár átérezheti, miért küzdöttek több mint hatvan évvel ezelőtt, mivel ugyanazok a szabadságok hiányoznak, mint 1956-ban: ma sincs szabad sajtó, szabad gyülekezési lehetőség és moszkvai szobákban dől el a magyar nép sorsa.