Izgatottan érkeztek a diákok a magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgára. A budapesti Európa 2000 Gimnázium tanulói már hónapok óta készültek a nagy napra.
Idén vizsgáznak először azok a középiskolások, akik már a 2020-as Nemzeti Alaptanterv alapján tanultak, és a megújult érettségi vizsgarendszer szerint érettségiznek. Az iskolaigazgató szerint ez a diákok felkészítésére is hatással volt.
,,A leírások megvannak, hogy hogyan fog kinézni, sajnos nagyon kevés olyan próbaérettségi feladatlap van, amiből a diákok tudtak volna készülni.” - mondta az Európa 2000 Gimnázium igazgatója, Papp András.
A magyar nyelv és irodalomnál ugyanis a lexikális tudás kerül előtérbe.
,,A munkaközösségen belül azok a szaktanárok akik részt vettek az érettségizők felkészítésében hat-hét feladatsorral fejenként készültünk, hogy akkor sikeresen tudják venni a diákok ezt a kihívást.” - fogalmazott Horváth Anna, magyar nyelv és irodalom szakos tanár.
A pécsi érettségizők is céltudatosan készültek.
A középszintű magyar érettségi első feladatlapján egy 800-1000 szavas ismeretterjesztő szöveget kell elolvasniuk a vizsgázóknak, majd ennek alapján megoldani a különböző feladatokat. Összefüggést kell keresniük a cím és a szöveg, között, és értelmezniük kell a logikai, tartalmi kapcsolatokat is. A feladatok egy húsz pontos műveltségi teszttel egészülnek ki.
,,Aminek a jelentősége az, hogy a rangját emelni fogja az én várakozásaim szerint a magyar érettséginek, hiszen nem lehet úgy leérettségizni, hogy az alapokkal ne legyünk tisztában.” - mondta a Pécsi Leőwey Klára Gimnázium igazgatója, Zalay Szabolcs.
Az érettségi II. részének megoldására mindkét szinten 150 percet kapnak a vizsgázók. A középszintesek itt egy 500-800 szavas műértelmezés és egy témakifejtő esszé közül választhatnak, amivel maximum 60 pontot szerezhetnek. Az emelt szinten vizsgázóknak pedig 40+20 pontot érő szövegalkotási feladatokat kell megoldaniuk: egy műértelmező szöveget és egy reflektáló szöveget kell írniuk.
Reggel 9 órakor megkezdődtek az idei írásbeli érettségik. A magyar nyelv és irodalom tárgyból az országban közel 75 ezren vizsgáznak. A Híradóban élőben kapcsoltunk Pécsre kollégánkhoz Szilágyi Jenőhöz.