„Rendkívül éles eszű politikus, sokkal okosabb, mint sok más uniós vezető” – fogalmazta meg gondolatait Orbán Viktor miniszterelnökről Andrew Tettenborn, a walesi Swansea Egyetem jogászprofesszora a The Spectator brit hírmagazin oldalán megjelent véleménycikkében - írta a Magyar Nemzet.
A szerző a csütörtöki uniós csúcstalálkozóval foglalkozott, melyen az Európai Unió Ukrajnának nyújtandó 50 milliárd eurós segélyéről tárgyaltak a tagállamok vezetői. Ahhoz azonban, hogy Kijevet tudják segíteni a hatalmas összeggel, a tömb minden tagjának meg kellett szavaznia azt. Brüsszel végül kompromisszumra kényszerült: az összeg nem haladhatja meg az 50 milliárd eurót, továbbá uniós szinten évente felülvizsgálatot tartanak.
Magyarország mindig is arra törekedett, hogy az orosz–ukrán konfliktusban a lehető legmegfontoltabban tartózkodjon
– emelte ki Tettenborn Orbán Viktor álláspontját.
A szerző egyúttal arra is rámutatott, miközben Ukrajna milliárdokat kap, jogállamisági okokra hivatkozva Brüsszel hatalmas összegeket tart vissza Magyarországtól, melyek még a világjárvány utáni helyreállítási alapból járnának hazánknak. Miközben a nemzetközi baloldali sajtó és politikusok – köztük Donald Tusk lengyel miniszterelnök – Orbán Viktor vereségeként könyvelték el az egyébként magyar javaslat alapján összeállított kompromisszumos megoldást, a Tettenborn azt a kérdést tette fel, „valóban vereség volt?”. Rámutatott: ha a miniszterelnök mégis megvétózta volna az Ukrajnának szánt segélyt, aligha lehetett volna ilyen módon milliárdokat kivonni Brüsszelből, hiszen a többi 26 tagállam továbbra is dönthetett volna a háború pénzelése mellett.
Hatalmas győzelemmel távozott Orbán Viktor az EU-csúcsról
A brit jogászprofesszor három pontban emelte ki a magyar miniszterelnök győzelmét. Egyrészt, bár a világjárvány utáni helyreállítási alapból járó pénzekről nem esett szó, biztosították hazánkat, hogy az Ukrajnának nyújtandó támogatást nem a Magyarországnak járó keretből fogják finanszírozni.
Másrészt Orbán Viktor fontos üzenetet küldött az európai állampolgároknak: mégpedig azt, hogy az uniós elit egy „elkülönült csoport, amely nem érti meg a hétköznapi embereket” – fogalmazott a szerző.
A harmadik pontban pedig arra mutatott rá, miután a kormányfő igent mondott az ukrán támogatásra, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem hagyhatja figyelmen kívül a magyar kormány követeléseit a kárpátaljai magyarok ügyében.
Noha Kijev szerint már eleget tett a nemzeti közösség érdekében, Magyarország a 2015 előtti jogokat követeli vissza.
Lehet, hogy a liberális elit utálja, de még mindig ő az az ember Európában, akire figyelni kell
– zárta cikkét Tettenborn.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió tagországai állam- és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozójára érkezik Brüsszelben 2024. február 1-jén (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)