Szombat kora délután alig volt forgalom az egyik óbudai gyógyszertárban, hosszú percek is elteltek, mire benyitott valaki. A vásárlók többsége recepttel érkezett és figyelte az árakat. Krisztina a gyermekének vásárolt orvosságot, szerinte érzékelhető az árcsökkenés: „Igen, meg nekem például az orvos is felajánlja azt, amelyik az olcsóbb, tehát nem feltétlenül azt fogom megvenni, ami a drágább, mert, ugye, ugyanaz a hatóanyag van benne” – mondta a Hír TV-nek nyilatkozó Szombati Krisztina.
Magyarországon minden harmadik ember rendszeresen szed gyógyszert. Ők havonta, átlagosan 2200 forinttal fizetnek kevesebbet a gyógyszerekért, éves szinten 7,5 milliárd forint maradt a betegek zsebében, mint korábban a kormányzati számítások szerint. Még többet spórolhatnának a páciensek, ha az azonos hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek közül a legolcsóbbat választanák.
– 2002 és 2010 között 183 százalékkal nőttek a lakossági terhek. 72 milliárd forintról 132 milliárdra nőttek a lakossági terhek 2002-ről 2010-re, azaz 60 milliárd forintot terheltek rá a betegekre. Tehát a két válságkezelési mechanizmusban óriási különbség van – mondja Szócska Miklós egészségügyi államtitkár.
Legutóbb október elején csökkentek a gyógyszerárak. A patikában kapott blokkon ma már az is rajta van, hogy mekkora a tb-támogatás a kiváltott gyógyszeren, és az is, hogy mennyit takarított volna meg a beteg, ha a legolcsóbbat választotta volna az azonos hatóanyagú készítmények közül.