Az Országgyűlés tavaly decemberben döntött arról, hogy november 12-e a szociális munka napja munkaszüneti nap legyen. A szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások területén jelenleg mintegy 93 ezren dolgoznak. A kormány korábban azt mondta, céljuk az ágazatban dolgozók erkölcsi és anyagi támogatásának növelése. A szocialista Korózs Lajos szerint anyagilag biztosan nem nőtt a dolgozók megbecsültsége.
„2018-ban azt ígértek, hogy 233 ezer forint lesz a bruttó kereset, szemben a szociális ágazatban a bruttó kereset 153 253 forint, a KSH legfrissebb kiadványa szerint, és a nettó átlagkereset 101 907 forint. Én azt gondolom, hogy kommentárt ehhez nem kell fűzni” – mondta az MSZP képviselője.
A Jobbik képviselője szerint a 93 ezer szociális ágazatban dolgozó fontosabb munkát végez, mint a miniszterelnök. Stummer János szerint nem csak évente egyszer kellene rájuk gondolni.
„Nem csak köszönet járna nekik évente egyszer, hanem végre normális bér, és a hivatásukhoz méltó munkakörülmények, mégpedig az év minden napján. Kedves fideszes és KDNP-s képviselők ez Önökön múlik. Csakis önökön múlik, hogy a szociális dolgozók végre ne azt üzenjék saját pályakezdőinek, hogy menekülj!” – mondta a képviselő.
A Párbeszéd képviselője azt mondta, sehol nincs olyan alacsony átlagbér, mint a szociális dolgozók körében.
„A KSH adatai szerint a szociális ellátásban dolgozók nettó havi átlagkeresete tavaly 88 859 forint volt, ami a legalacsonyabb a nemzetgazdasági átlagkeresetek közül. A szociális szférán kívül a nettó átlagkereset minden esetben meghaladja a 100 ezer forintot. Értjük tehát, Orbán Viktor kormánya annyira megbecsüli a szociális dolgozókat, hogy a hivatalos nettó jövedelmük alacsonyabb, mint a létminimum összege, azaz havi 90 ezer forint” – mondta Szabó Tímea.
Az ellenzéki képviselők felvetéseire Rétvári Bence reagált, aki emlékeztetett: több ellenzéki képviselő sem támogatta a szociális munka napjának munkaszüneti nappá nyilvánítását. Az EMMI államtitkára kiemelte: az elmúlt években jelentős pluszforrásokat biztosítottak az ágazatban dolgozók béremelésére.
„A szociális ágazatban dolgozók bértöbbletére, többletforrásként 103 milliárd forint többletet fordítottunk 2014 óta, ehhez szeretném hozzátenni, hogy a következő évek fejlesztéseire a szociális és gyermekvédelmi ágazatban 409 milliárd forintot fordítunk, ebből kifejezetten a gyermekek számára fordított források minden negyedik forintot teszik ki, 96 milliárd forint, amit célzottan csakis gyermekek szociális segítésére fordítunk” – emelte ki az államtitkár.
A politikus hozzátette: a kormány többlépcsős béremelést hajtott végre az ágazatban, ami jelentős növekedést eredményezett.