„Nem vonjuk vissza és nem is enyhítjük a Stop Sorosban foglalt korlátozásokat és a migránsok betelepítését tiltó alkotmánymódosítást nem vonjuk vissza” – jelentette be Völner Pál. Az Igazságügyi Minisztérium államtitkára hangsúlyozta, annak ellenére nem engednek a törvényből, hogy az Európai Bizottság rekordgyorsasággal indított kötelezettségszegési eljárást a jogszabály-módosítások megszavazása után.
A Helsinki Bizottság viszont az Alkotmánybírósághoz és Strasbourghoz fordul. Két passzust sérelmeznek: az egyik az, amely a menedékkérőket segítőket börtönnel fenyegeti, a másik pedig a bevándorlási adó.
„Azért keresünk jogorvoslatot, mert azok jogellenesen korlátozzák a Helsinki Bizottság egyesülési, illetve véleménynyilvánítási szabadságát. Ezek a jogszabályok annyira slamposan, annyira bizonytalanul, homályosan vannak megfogalmazva, hogy gyakorlatilag bármilyen önkényes jogalkalmazás lehetővé tesznek” – mondta Kádár András Kristóf, a civilszervezet társelnöke.
A kormány a határőrizet nemzeti hatáskörben tartásából sem enged. „Nem kevesebbet akarnak, minthogy a magyar fiaink – rendőrök és katonák akik védik a határt, akik egyenruhába bújtak, akik esküt tettek és akiknek fontos a hazájuk – helyett zsoldosokat küldenek ide Brüsszelből, és Brüsszelből mondják meg nekik hogy hogy kell védeni a határt, és ne legyen illúziónk, be fogják engedni a migránsokat” – mondta múlt hét pénteken Orbán Viktor.
Orbán Viktor szavaira az Európai Bizottság közleményében reagált. Azt írták: a tervezett változtatás értelmében az uniós határőrizeti szerv minden esetben a tagállami hatóságok felügyelete alatt és a helyi törvények alapján dolgozik, tehát a Frontex nem kapna önálló jogköröket.
Az államtitkár szerint azonban Magyarország nem szorul segítségre.
„A Frontex emberei most is itt vannak megfigyelőként, ragyogóan elboldogul valóban a magyar határőrizet. A Frontex eddig sem emelt kifogást a magyar határőrizeti szerveknek működése ellen. Természetesen azok a tagállamok, akik nem rendelkeznek megfelelő határvédelemmel - gondolok itt Görögországra, a korábbi előzmények alapján természetesen igénybe vehetik a Frontex segítségét, de azokra a tagállamokra nem kell rákényszeríteni, akik meg tudják oldani ezt a feladatot” – tette hozzá Völner Pál.
Egyetlen tagállam határvédelmét sem akarja átvenni a Frontex – erősítette meg a Hír TV-nek az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője.
„Abban a javaslatban, amelyet az Európai Bizottság a múlt héten előterjesztett az európai határ- és partiőrség megerősítésére, nem szerepel az, hogy az európai határ és parti őrség átvenné a külső határok védelmével kapcsolatos feladatokat a tagállamoktól, hanem az európai határ- és partiőrség feladata továbbra is a tagállamok támogatása maradna és az európai határ- és partiőrség személyzete azon tagállam irányítása és felügyelete alatt működne mindig amelyben szolgál” – mondta Zupkó Gábor.
A javaslat értelmében egyébként 2020-ra a jelenlegi kevesebb mint 2 ezerről 10 ezer főre növelnék a Frontex létszámát.