Csaknem négy éves tervezési, fejlesztési és gyártási folyamat előzte meg, hogy az eddigi legnagyobb magyar repülő űreszköz bemutatását. A miskolci székhelyű cég ezúttal az Európai Űrügynökség Kopernikusz-programjának egyik projektjében vesz részt.
Koczák Péter projektmenedzser, Admatis Kft.: “Jelenleg a mostani hardver amiről majd mesélni fogok az az első műholdhoz készült. A második műholdhoz készülő alkatrész éppen gyártás alatt van a harmadik pedig tárgyalás alatt van.”
A mintegy 52 kilós, főként alumínumból és titániumból álló eszköz felel majd a műholdban található érzékelők védelméről.
Az eszköz a CO2M nevet viselő műholdba kerül, melynek feladata, hogy adatokat szolgáltasson például arról, hogy az emberi tevékenység által levegőbe juttatott gázoknak milyen a mennyisége és az eloszlása.
Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos a bemutatón azt mondta, egyértelmű az űrtechnológia szerepe a világgazdaság alakulása szempontjából.
Dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos: “Nagyon fontos látni azt, hogy a magyar kormány kifejezetten nagy hangsúlyt fektet 2018 óta arra, hogy az űrtevékenységet fejlessze, segítse és támogassa. Ezáltal teret és lehetőséget adva ennek a tudásalapú technológiának és fejlesztési iránynak. Itthon tartva a szakembereinket, sőt lehetőséget biztosítva számukra arra, hogy fontos projektekben vehessenek részt.”
Az eszköz egyébként elkészült, de több tesztre is szükség van még, ami a speciális körülményeket és a kilövés által támasztott követelményeket szimulálja majd.