Várható időjárás az ország területén kedd estig:
A kevés gomolyfelhő mellett észak felől megnövekszik, majd meg is vastagszik a magasszintű felhőzet, reggelre már többnyire erősen felhős lesz az ég. A többé-kevésbé szakadozott felhőzetben kedden délutántól várható határozott csökkenés, de a déli megyékben estig sok lesz a felhő. Hétfő délután legfeljebb az Alpokaljára sodródhatnak be záporok, éjszaka már másutt is, de nem nagy számban képződhetnek záporok, illetve egy-egy helyen zivatar. Kedden elszórtan alakulhat ki zápor, délen, délnyugaton néhol zivatar, de este délen eső is előfordulhat. A nyugati, északnyugati szél több helyen megélénkül, néhol meg is erősödik.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 11, 18 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden általában 18, 25 fok között valószínű, de délen néhol 26, 28 fok is lehet.
Időjárási helyzet Európában:
Kontinensünk középső része felett anticiklon terül el, ami Franciaországra és a mediterrán térségre is hatással van. Errefelé sok a napsütés, csapadék csak elvétve fordul elő, a hőmérséklet 26 és 33 fok közé emelkedik. Csak a Pireneusi-félsziget, főként annak középső része a kivétel ez alól, ahol még mindig sok eső esik, és a csapadékos tájakon alig melegszik 20 fok fölé a levegő. Finnország felett ciklon örvénylik, amelynek hidegfrontja Oroszországon, Lengyelországon át húzódik. A légörvény középpontjának térségében és a front mentén erősen felhős az ég, és sokfelé esik az eső, néhol 30-40 mm is előfordul. A hőmérséklet csúcsértéke északon 7 és 12, délebbre, ahol már nincs nagy területen összefüggő eső, 14, 23 fokot is mérnek. A front mögött hideg levegő áramlik, ami fokozatosan árasztja el a Kelet-európai-síkságot. De a front eléri a Kárpát-medencét is, kedd estig megnövekszik a felhőzet, és elszórtan csapadék is várható, és északon a levegő is lehűl.
A mezőgazdaság szemszögéből nézve
Zajlik a napraforgó betakarítása, sőt az Alföldön már megkezdődött a kukorica aratása is. A további éréshez, az optimális szemnedvesség kialakulásához, a betakarításhoz száraz, meleg időjárás lenne az ideális, mely az elmúlt időszakban nagyrészt meg is valósult. A többnyire kellően nedves felső talajréteg kedvező feltételeket jelent az őszi káposztarepce fejlődéséhez, valamint az őszi kalászosok vetése előtt a talaj előkészítéséhez is.
A kukorica számára a Dunántúl délnyugati részén, így Kaposvár térségében is eléri a csapadék mennyisége az optimális értéket. A csapadék eloszlása a tenyészidőszak során viszonylag egyenletes volt, a talajnedvesség gyakorlatilag egyszer sem süllyedt a kritikus szint alá. Így Kaposváron jó termés várható. Nyíregyháza környékén viszont több mint 100 milliméterrel kevesebb eső esett az optimálisnál, ráadásul a nyár folyamán igen egyenetlen volt a csapadék eloszlása.
Mint kifejtették: múlt hét kedd óta számottevő csapadék nem hullott az országban. Az elmúlt 30 napban északon, északnyugaton esett komoly mennyiség, míg délen és keleten jelentős, 20-60 milliméteres csapadékhiány alakult ki. A talaj sokat szikkadt, száradt az elmúlt napokban, de az ország döntő részén még megfelelően nedves a fölső réteg, ugyanakkor főleg északkeleten nagyon száraz a talaj. A mélyebb rétegekben országszerte jelentős a nedvességhiány.
Ezen a héten jelentős lehűlésre, de alapvetően száraz időjárásra lehet számítani
Kedden érkezik a hűvös levegő első hulláma, majd szerdán a következő, de csak nagyon kevés csapadékkal. Legfeljebb délnyugaton eshet számottevő mennyiség, de területi átlagban ez is 5 milliméter körül marad. A keddi felhős idő után nagyrészt többnyire napos, száraz idő következik, mely a betakarításra, a talajmunkákra, az érésre kedvező, a repce számára is elegendő nedvesség áll még rendelkezésre az ország nagyobb részén. Ugyanakkor a Tiszántúlon, délnyugaton, de különösen északkeleten a talaj fölső része (is) nagyon száraz, errefelé szükség lenne az esőre. A talaj tehát ezen a héten száradni fog, 5-15 milliméter nedvességet veszíthet.
A hőmérséklet jelentősen visszaesik
Szerdától már a csúcsérték is országszerte 20 fok alatt marad gyakorlatilag egész héten. Helyenként már megjelenhetnek az első gyenge talajmenti fagyok. Erre esély a derült, szélcsendes éjszakákon van, különösen az Északi-középhegység és a Dél-Dunántúl völgyeiben, valamint a homoktalajok fölött. A jelenlegi számítások szerint fagyveszélyes lehet a csütörtök, a péntek és a szombat hajnal. A hosszabb távú, de bizonytalanabb előrejelzések szerint a következő héten jelentősen melegszik az idő, de csapadék nem érkezik.
MTI