Ebben az iszapbirkózásra hajazó, ingoványos háziversenyben a Demokratikus Koalíció áll a legstabilabban. A Gyurcsány házaspár terve világos: minden ellenzéki pártot le akarnak nyomni az EP-választáson, a helyhatóságokban pedig úgy alakítják az együttműködést a baloldali választási koalíció pártjai között, hogy abból ők jöjjenek ki 2019 után most is a legjobban
– jelentette ki a szakértő, aki szerint a Gyurcsány Ferenc vezette DK végérvényesen át akarja venni a kezdeményezést a baloldalon.
Biztos az ellenzéki összefogás
A kutatási igazgató az ellenzéki összefogás esélyeivel kapcsolatban elmondta, ideológiai értelemben nincs olyan ügy, amely kibékíthetetlen ellentéteket hozna létre a baloldali ellenzék pártjai között.
A DK-tól a Jobbikig tartó tengelyen mindenki egyetért azzal, hogy a bevándorlás nem árt, hanem használ, hogy a gyermekvédelem helyett a genderideológia terjesztése szolgálja Magyarország érdekeit, de abban sincs vita közöttük, hogy az orosz–ukrán háború esetében nem a béke, hanem a konfliktus eszkalációja a nemzeti érdek
– tette hozzá Tóth Erik, aki szerint a politikai realitás is az összefogás irányába mutat: a tisztán arányos és listás EP-választás 5 százalékos mandátumszerzési küszöbértékének átugrása többek számára megoldhatatlannak tűnik 2024 elején, az önkormányzati választáson pedig mindenkinek szüksége van a másikra, különben pozíciókat, kifizetőhelyeket és szavazókat veszítenek a balliberális pártok.
A kutatási igazgató a Magyar Nemzetnek elárulta, hogy az EP-választáson a Fidesz–KDNP után a második legtöbb támogatást kapó párt a Demokratikus Koalíció lehet.
A szakértő szerint emellett nevető harmadik lehet a Mi Hazánk, amely az MSZP, Jobbik, LMP, Párbeszéd eredményét jó eséllyel megugorhatja. Ugyanakkor azt, hogy ki férhet fel a virtuális dobogó harmadik fokára, nehéz megmondani: a Momentum belső konfliktusai és hitelességvesztése miatt ugyanis az elkövetkezendő időszakban komoly népszerűségvesztést szenvedhet el.
A teljes cikket a Magyar Nemzet Online-on olvashatja.