"Büszkén kijelenthetjük, hogy az elmúlt tíz évben az Európai Unió összes tagállama közül Magyarországon emelkedett leginkább a gyermekvállalási kedv"
- mondta telefonos nyilatkozatában a családokért felelős tárca nélküli miniszter.
Novák Katalin kiemelte, a pozitív demográfiai fordulatot az is alátámasztja, hogy ugyanezen idő alatt a házasságkötések száma is majdnem a duplájára emelkedett: míg 2010-ben 35 ezer pár, addig 2020-ban már 67 ezer pár kötött házasságot. Hozzátette: bízik abban, hogy a pozitív változások tartósak lesznek.
Közölte, a koronavírus-járvány következményeként a demográfiai adatok rendkívül kedvezőtlenül alakultak mindenhol a világon.
Elmondta, Magyarországon nemcsak a halálozások számában tükröződik a járvány hatása, hanem - a decemberi adatok szerint - a gyermekvállalási kedvet is visszavetette. Szerinte ez azt jelzi, hogy a járvány "a fiatalok gyermekvállalással kapcsolatos terveit is újraírja".
Ismertetése szerint Európa nagyon sok országában esett vissza jelentősen a születések száma. Példaként Franciaországot említette, ahol 1945 óta nem született olyan kevés gyermek, mint 2020-ban, pedig ott - mint mondta - jelentős bevándorlással is számolhatnak. Németországban, Svédországban, Lettországban is csökkent decemberben a születések száma az előző évhez képest - fűzte hozzá.
Novák Katalin közölte, Magyarországon 2020-ban az előző évinél 3 ezerrel több gyermek született (összesen 92 233), a decemberi hónap adata mégis csaknem 8 százalékos csökkenést mutat. Ez már "a járvány hatásának is tulajdonítható", és arra lehet számítani, hogy ez a negatív hatás végigkíséri majd a későbbi hónapokat is.
Közölte, bízik abban, hogy a járvány után azok a fiatalok is bátran mernek majd a családalapítás mellett dönteni, akik ebben az időszakban nem vállalkoztak erre.
Novák Katalin erre utalva a gyermekeket előre vállalóknak szóló családtámogatásokra hívta fel a figyelmet, valamint a jövőre bevezetendő személyi jövedelemadó-mentességre, amely családalapítás előtt álló fiatalok életkezdését segítheti majd.
MTI