Tavaly novemberben kezdődött el az M3-as metró felújítása a Lehel tér és Újpest-központ között. Itt egyáltalán nem közlekednek a szerelvények, pótlóbuszok szállítják az utasokat. A felújítás csaknem egy éven keresztül tart.
„Az alábbiakat mindenképpen tervezem a tanács elé vinni: a 3-as metró középső szakaszát, az M3-as metró felszín közeli aluljáróinak felújítását” – azokat a terveit sorolja Tarlós István, amelyeket szeretne még megvalósítani. Egy Budapestről szóló konferencián a főpolgármester azt mondta: novembert 17-én alakul meg a Fővárosi Közfejlesztési Tanács, amely Budapest 2030-ig szóló fejlesztéseit határozza meg. Tarlós István fejlesztené a fogaskerekűt, folytatná a BKV járműállományának cseréjét és meghosszabbítaná az M3-as metró vonalát Káposztásmegyerig.
„A közfejlesztési tanácson keresztül már az államnak is projektjei lesznek, tehát sokkal biztonságosabbá és stabilabbá válik a finanszírozás” – szögezte le a főpolgármester.
A fővárost érintő vasúti közlekedésben is lesznek változások – erről már a MÁV elnök-vezérigazgatója beszélt. A többi között új motorvonatokat szereznek be, új állomásokat építenek, felújítják a HÉV-vonalakat, újakra cserélik a szerelvényeket. A legnagyobb terv az, hogy a föld alatt összekössék a Déli és a Nyugati pályaudvart.
„Az utasok fele a Budapest-elővárosi közlekedésben és a tömegközlekedésben adódik most, akkor azt lehet mondani, hogy ez egy forradalmi változás lenne. Nem beszélve arról, hogy – csak egy egyszerű hasonlat – ha Székesfehérvárról elindul a már újonnan beszerzett Flört motorvonataink, azoknak nem kell megállni a Déli pályaudvaron, hanem tovább tud menni a Nyugatiba. Ezáltal egyébként sokkal jobb városi megközelítést tud kínálni az utasoknak, hiszen le tudnak szállni a belvárosban átszállás nélkül, és nem beszélek arról, hogy ezek a vonatok szinte megállás nélkül tovább tudnak menni akár Esztergom, akár Vác, vagy akár Hatvan, vagy Miskolc irányába”– mondta Homolya Róbert.
A fejlesztésekhez szükséges pénz egy részét uniós forrásból teremtenék elő – erről már a Budapestért és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár beszélt.
„Nagyon számítunk majd az uniós források feltérképezésére. Jó esélyt látok arra, hogy a következő uniós finanszírozási ciklusnak Budapest jóval nagyobb mértékben legyen nyertese, mint a lezárulónak” – mondta Fürjes Balázs.
Az államtitkár hozzátette: a nyáron felkértek civil és szakmai szervezeteket, hogy további javaslatokat fogalmazzanak meg. Hamarosan pedig egy honlapot is indítanak, ahová bárki beírhatja az ötleteit. A kormány célja az, hogy 2030-ra Budapest Európa top három városa közé kerüljön.