Egy Nógrád megyei falu, Kazár volt az elosztóközpont, az uniós vidékfejlesztési források felhasználására létrejött Leader Közhasznú Egyesületet ugyanis itt jegyezték be. A gyanús pénzosztásra annak idején a Célpont hívta fel a figyelmet. Az 500 milliárd forintot például olyan jó tanácsokat tartalmazó anyagokra költötték, hogy a kiadásokat ajánlatos kockás füzetben vezetni, válságos időkben a jachtot sem kell megtartani, szorult anyagi helyzetben pedig nem érdemes a trópusokon nyaralni.
Az agrártárca jogi főosztálya már a támogatás kiutalása előtt kifogásolta a projektet. „Egyértelműen megállapítható, hogy a jogi osztály teljesen ellentétes véleményt fogalmazott meg, mint amilyen döntés később született. Én azt gondolom, hogy itt nem a szakmai érvek domináltak, hanem volt egy politikai döntés” – mondta a Hír TV-nek Budai Gyula.
A kifizetést Gőgös Zoltán akkori államtitkár hagyta helyben. A tárca egy rövid levél alapján szavazta meg a félmilliárdos apanázst.
– Van egy alapvető félreértés. Az nem egy másfél oldalas levél, tehát akkor nem ismerik pontosan a rendszert.
– Itt van a kezemben.
– Az rendben van, de egy konkrét projektötlet mellé van csatolva huszonegynéhány oldalban.
– Na jó, azok ilyen prezentációk, egy oldalon egy mondat van. Huszonhárom oldal, huszonhárom mondat.
– Jó, de akkor ne mondja azt, hogy egyoldalas levél.
– Na jó, másfél oldalas levél, meg még huszonhárom, jó nagyra felnagyított mondat.
– Jó – mondta Gőgös Zoltán volt államtitkár a Célpontnak.
A KEHI vizsgálata szerint akár az 500 millió elköltésekor is bűncselekmény történhetett. „Mi ezeket a számlákat végignéztük, és kilenc darab számlát, 40 millió forint értékben fiktívnek ítéltünk meg. Ezen számlák mögött a rendelkezésünkre álló adatok alapján semmilyen valós gazdasági teljesítés nem áll. Emiatt egyébként a Nemzeti Adó- és Vámhivatal eljárását is kezdeményeztük. A fennmaradó számlák között több százmillió forint értékben találtunk olyanokat, amelyek vagy nem kapcsolódnak a támogatandó célhoz, vagyis a kommunikációs kampány lefolytatásához, vagy nevükben, illetve tárgyukban kapcsolódtak ugyan, de azok a kampány során semmilyen formában nem hasznosultak” – nyilatkozta Bőcz Sándor, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal kabinetfőnöke.
Az akkori gazdasági vezető, ma már az egyesület elnöke volt az, aki leszerződött a kommunikációs feladatokra.
– Nyilván értesülnie kellett arról, hogy a 200 millió forintot visszakövetel a vidékfejlesztési tárca, illetve hogy ezt jogerősen meg is nyerték. Miből fogják tudni ezt visszafizetni?
– Én azt gondolom, hogy ennek majd lesz megoldása, de én most ebben az ügyben nem szeretnék önnek nyilatkozni – közölte szűkszavúan Rátkai Melinda.
Az egyesületnek már nincs pénze, ezért valószínűleg nem lehet majd visszaszerezni tőlük a 200 millió forintot.
Tekintse meg a Célpont teljes adását: