Az intézkedés két fajta védelmet jelent – mondta Fülöp Attila, szociális ügyekért felelős államtitkár a Hír TV Magyarország élőben című műsorában – a közrend, illetve maga a hajléktalan ember védelmét, mert ez a törvény a társadalomba való visszailleszkedést segíti elő. Télen a hideg miatt pedig maga az életben maradás is veszélynek van kitéve.
Fülöp Attila kifejtette, hogy a gyakorlatban ez mit jelent. A magyar ellátórendszernek több éves tapasztalata van a hajléktalanellátás terén, több száz szervezet van Magyarországon, amely ezzel foglalkozik – mutatott rá. Mától szankcionálható lesz az életvitelszerűen utcán élés. A hatóságok és a szociális munkások azon dolgoznak, hogy a hajléktalanok szállóra kerüljenek, ahol „olyan feltételekhez juthatnak, amit maguktól nem tud megteremteni, ez a törvény erre ösztönöz” – hangsúlyozta az államtitkár.
Fülöp Attila leszögezte: közös társadalmi ügyről van szó. A rendőr mellett tevékenykedik egy szociális munkás, aki megpróbál kapcsolatot kialakítani a hajléktalannal, hogy menjen be egy menedékhelyre.
Az életvitelszerűen utcán élő személy ellen mostantól kényszerintézkedés alkalmazható – mondta az államtitkár. A hatóságok háromszor szólítanak fel egy hajléktalant, hogyha ezt követően sem veszi igénybe az ellátórendszer nyújtotta lehetőségeket, akkor az a jogszabályban meghatározott következményekkel jár.
A politikus hangsúlyozta: az a cél, hogy a hajléktalanellátó-rendszer alkalmas legyen kezelni a problémát. Hozzátette: „a kormány mindig biztosít férőhelyet”.
Jelenleg 19 ezer férőhely van Magyarországon – ebben a nappali, az éjjeli, illetve az átmeneti szállás is benne van. Ezen felül a kormány létrehozott egy 300 millió forintos alapot a feltételek javítása érdekében – jelentette be az államtitkár.
Fülöp Attila elmondta, hogy a kormány 2018-ban 9,1 milliárd forintot biztosít hajléktalanellátásra, „ez az összeg pedig a jövőben is biztosított lesz”
„A kormány abban is segítséget akar nyújtani, hogy ezeket az embereket kivezesse a hajléktalanságból, és visszaintegrálja őket a társadalomba, illetve a munka világába, de legalább ugyanilyen fontos, az egészségügyi és a mentális rendbetétel”.
Fülöp Attila elmondta, egyelőre nem tudják felbecsülni, hány hajléktalan él Magyarországon.
Tekintse meg a teljes interjút: