A BKV-buszokon nincs téli gumi, a társaság négy évszakos abroncsokat használ, mert így olcsóbb. Ugyanez a gyakorlat a Volán-társaságoknál is. „Minden busz rendelkezik a biztonságos közlekedéshez szükséges gumiabroncs-garnitúrával. Ez a gyakorlatban nem azt jelenti, hogy minden buszon téligumi-garnitúra van. Jellemzően úgynevezett négyévszakos gumikkal van megoldva a biztonságos közlekedés. Azokon a járatokon, ahol speciális domborzati viszonyok között kell közlekedniük a buszoknak, ott téli gumiabroncs-garnitúrákat alklamaznak ” – nyilatkozta Simon Zoltán, az MNV Zrt. társaságokért felelős igazgatója.
A mentőszolgálatnál folyamatos az abroncsok cseréje. „Az Országos Mentőszolgálat körülbelül 900 mentőautót üzemeltet, döntő többségük úgynevezett négyévszakos gumiabroncsokkal közlekedik még, de az új autókat már speciális téli gumikkal rendeljük. 120 ilyen mentőautó érkezik, illetve érkezett az elmúlt időszakban. Egy adomány révén az összes esetkocsinkat, rohamkocsinkat fel tudtuk szerelni téli gumiabroncsokkal” – fogalmazott Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
A fővárosi tűzoltóautókon sincs téli gumi. „Az autók többsége összkerék-meghajtású, ezen kívül többségükben automata hólánc is található, ez segíti az autóknak a mozgását. Kifejezetten téli gumi nincs rajtuk, ezek úgynevezett M pluszos autógumik, ezek sokkal mélyebb bordázatú teherautó-gumik. Ezekkel érjük el azt, hogy jó terepjáró képességük legyen” – mondta Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Bizottság ellenőrzi
Az egyik fővárosi taxitársaságnál bizottság ellenőrzi, hogy van-e téli gumi az autókon. „Kötelezzük is őket, de a saját jól felfogott érdekük is azt kívánja, hogy a szolgáltatás részeként – tökéletes szolgáltatást nyújtva – biztonságosan erre az útviszonyra is felkészüljünk. Téli gumival, különösen Budapesten, vidéken pedig hólánccal ajánljuk ki az autóinkat” – fogalmazott Tamás Miklós, a City Taxi elnöke.
Magyarországon a téli gumi használatát nem írja elő jogszabály.