Március elején két rendőrt ítélt el a bíróság, amiért tétlenül nézték, ahogy kollégáik elfognak és súlyosan bántalmaznak egy tüntetőt. |
Közülük kilenc egyenruhás ellen már jogerős ítélet született, 15-ük ellen pedig még folyik az eljárás. Az Országgyűlés a múlt héten kérte fel a kormányt, hogy április közepéig jelentésben foglalja össze, hogy a túlkapásokban részes rendőrök felelősségre vonása érdekében milyen intézkedések történtek.
A televízió úgy tudja, az érintett rendőrök közül a legtöbben a Készenléti Rendőrség jogelődjénél, a Rebisznél szolgáltak, a többiek pedig a BRFK parancsnoksága alá tartoztak. Több rendőrt időközben már vidéki kapitányságra helyeztek át, és volt, aki leszerelt.
Mint arról az MNO elsőként beszámolt, a honvédségtől kapott tömegoszlatáshoz szükséges eszközöket a rendőrség 2006 őszén, a HM-ben pedig vizsgálatot rendeltek el szerdán annak kiderítésére, pontosan kinek a kérésére, utasítására történhetett meg ez. „Amennyiben a 2006-os törvénytelen rendőrségi intézkedésekhez alkotmányellenes módon a haza külső fegyveres támadása elleni védelmére felesküdött honvédek eszközeit is felhasználták a megfelelő engedélyek nélkül, akkor az nagyon súlyos jogsérelem” – reagált lapunknak Hende Csaba honvédelmi miniszter.
Feltehető, hogy a kormányváltás előtt eltüntettek olyan iratokat és felvételeket, amelyek bizonyító erejűek lehettek volna a rendőrség 2006-os őszi fellépését illetően – ezt Völgyesi Miklós nyugalmazott alkotmánybíró mondta a Hír TV Rájátszás című műsorában. Szerinte egyértelműen látható, hogy a rendőrök az oszlatás során fényképeztek, de az eredeti fotókat hiába kérték ki a Balsai-jelentés elkészítéséhez, nem kapták meg. A felvételek eltüntetésének lehetőségét az ORFK visszautasította, azonban kizárólag a kormányváltás utáni időszakra vonatkozóan.