2006 és 2010 között a Deloitte volt a kormányzat kedvence a négy nagy nemzetközi tanácsadó cég közül. 857 millió forint értékű megbízást kapott. Simor András idején problémafeltáró, átvilágító, szakértői tanácsadást végzett. Simor jegybankelnöki kinevezése után a Deloitte irányítását Oszkó Péter, a Bajnai-kormány későbbi pénzügyminisztere vette át. A Malév privatizációjával kapcsolatos tanácsadás már az ő idejére esik. A légitársaság magánosításának körülményeiről parlamenti vizsgálóbizottság faggatta a volt pénzügyminisztert, aki akkor úgy fogalmazott, hogy nem volt Deloitte-vezetőként semmiféle kapcsolata a Malévval.
Oszkó ez irányú szerepvállalása azért is furcsa, mivel a Malév csődjében meghatározó szerepet játszó Európai Bizottsági határozat idején mélyen hallgatott arról, hogy a korábbi Wizz Airnél vállalt igazgatósági tagságot. A Wizz Air a Malév egyik fő riválisa volt, éppen ezért nehezen lehetett elhinni azt, hogy a volt pénzügyminiszter semmilyen információt nem adott az állami cég helyzetéről.
– A piaci versenytársak annál lényegesebben többet tudnak egymásról, mint egy pozíciójából távozott, egyébként miniszteri szintű információkkal rendelkező ember ehhez bármit hozzátehetett volna – de ezen túl is, miután a Wizz Air engem választott igazgatósági tagnak, kifejezetten kínosan és precízen ügyeltünk arra, hogy Malévval kapcsolatos kérdések fel se merüljenek – közölte Oszkó Péter volt pénzügyminiszter.
716 millió a Mediánnak, 1,3 milliárd az Ipsosnak
A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézetnek 716 millió forint jutott a szocialisták és a szabad demokraták kormányzása idején. Az intézet szakpolitikai tanácsokat adott, és felméréseket végzett például az adótudatosságról és a kormányzati munka társadalmi megítéléséről. A kutatási igazgató akkoriban Karácsony Gergely volt a Mediánnál. Ő ma már politikus, az LMP frakcióvezető-helyettese és a baloldali összefogás egyik legfőbb híve a pártban.
A Hvg.hu és az MNO összesítéseiből kiderül, hogy a tanácsadásra költött milliárdok harmada tíz céghez ment a Gyurcsány, majd a Bajnai-kormány alatt. A legnagyobb udvari beszállító szintén egy közvélemény-kutató cég volt, az Ipsosnak csaknem 1,3 milliárd forintot fizettek ki. Több mint 400 millió forintot kapott a Political Capital-csoport. Legfőbb megbízójuk a Nemzetbiztonsági Hivatal volt, az NBH-tól 190 milliót fizetett az elemzéseikért. A Political Capital-csoport Somogyi Zoltán, az MDF későbbi kampányfőnöke és Szabados Krisztián, az SZDSZ egykori sajtófőnöke érdekeltségébe tartozott.
Jóval kevesebbet költ az Orbán-kormány
Az Orbán-kormány időarányosan jóval kevesebbet költ külső tanácsadókra, mint elődei – hangsúlyozta a miniszterelnök hétfőn a parlamentben. Orbán Viktort az MSZP frakcióvezető-helyettese, Lukács Zoltán kérdezte a Századvég-csoport megbízásairól.
– Amikor a kormányzásunk megkezdődött, én azt gondoltam, és azt is ígértem, hogy körülbelül a fele összegéből meg fogjuk oldani ezt a tudásbevonást a kormányzati munkába ahhoz képest, mint amennyit önök erre elköltöttek – fogalmazott Orbán a felszólalásában. „Szeretném jelezni, hogy még az ötödénél sem tartunk. Az elmúlt időszakban sikerült földeríteni, hogy körülbelül 18 milliárd forintnyi összeget költöttek el önök erre a célra. Tizennyolc milliárd forintot! Ehhez képest most a kormány a hárommilliárd forintnál tart” – mondta a miniszterelnök.
A 10 legtöbb forrást elnyerő cég közül négy ma már veszteséges, de vezetőik szerint nem azért, mert elapadtak az állami megrendelések.