1944 december 30-án kezdődött az ostrom, amely végül romba döntötte az egész fővárost. 92 ezer német és magyar harcolt 176 ezer szovjet és román támadóval szemben. A harc február elejére érte el a várat, ahol rengeteg katona és civil került csapdába. Február 11-én kitörést kíséreltek meg a német–magyar csapatok. Az eredmény katasztrofális volt: 43 ezer emberből csupán 700 ért célba.
„Minden évben összegyűlünk itt és felidézzük ezeket a vészterhes napokat. Éppen azért, hogy soha többet ne fordulhasson elő ez az embertelen és értelmetlen pusztulás és pusztítás, amit akkor el kellett szenvedniük az itt élőknek, az itt harcolóknak” – mondta Nagy Gábor Tamás, I. kerületi polgármester.
A Honvédelmi Minisztérium megemlékezése után a Farkasréti temetőben, a civil áldozatok síremlékénél Hende Csaba, volt honvédelmi miniszter beszélt az akkori állapotokról és emlékezett meg az áldozatokról. Beszédében elmondta, a második világháborúban 1941 és 44 között 830 és 950 ezer közé tehető Magyarország embervesztesége.
„Ezek a sírok figyelmeztető jelek. Figyelmeztetik a jelen politikusait és katonáit arra, hogy aki szabadjára engedi a háború démonjait, annak a katonai dicsőség áhított megszerzése mellett óhatatlanul ártatlan emberek sokaságának a vére fog száradni a lelkén” – fogalmazott.
A politikus figyelmeztetett, modern korunk újfajta háborúi a terrorizmus és az aszimmetrikus hadviselés fő célpontjai ismét a civilek lettek. Hende Csaba hangoztatta: nem szabad megengedni, hogy Magyarországon bárki is a fenyegetések áldozatává váljon, mint ahogy történt 74 éve.