„Ilyen mértékű nagy átalakulás, infrastrukturális átalakulás 60 éve nem volt a magyar egészségügyben” – 450 egészségügyi beruházást valósított meg az Orbán-kormány, uniós és hazai forrásból több mint 220 milliárd forintot költött fejlesztésre – sorolta az emberierőforrás-miniszter a parlament szakbizottságában. Az ellenzéki képviselők kifogásolták, hogy az állami fenntartásba vett kórházaknak 33, az orvosi egyetemeknek pedig 12 milliárd forint az adósságuk.
A szocialisták megalázónak tartják, hogy a nyugdíjaskorú, de továbbszolgáló egészségügyi dolgozók kérelmét kormányszinten bírálják el. „Mi volt annak az értelme, hogy egy ágazatban, amely szakemberhiánnyal küzd, kényszernyugdíjba küldenek embereket, majd belebocsátják őket egy nagyon megalázó procedúrába: kérni kell azt, hogy tovább dolgozhasson, és valaki, nem normatív, nem jogszabályi környezetben dönt arról, hogy engedélyezi vagy sem” – mondta Tukacs István.
Balog Zoltán válaszában úgy fogalmazott: minimális az a nyugdíjazás, ami ebből az intézkedésből született.
Tiltakozást vártak Balogtól
Jobbikos képviselők azt várták, hogy Balog Zoltán tiltakozik a dohánytörvény módosítása ellen. „Az egész dohányvertikumban kinek volt az érdeke, hogy minél több cigaretta fogyjon el? Vagy dohánytermék? Hát a gyárnak, ugye nekik... A kereskedő 3-4 százalékos árrésének inkább nyűg volt tartani. Most már 11,1 százalékos árrés lesz rajta, ami óriási. Még egy szereplő belépett, akinek érdeke lesz, hogy minél több cigaretta fogyjon” – fogalmazott Kiss Sándor jobbikos országgyűlési képviselő, hozzátéve: áldását adta miniszter úr erre a dohánytörvényre? Mert úgy gondolom, hogy ha részt vett és áldását adta, a miniszter úrnak le kellene mondania.
A miniszter szerint a kormány határozottan lépett fel a dohányzás ellen. – Több irányból kell támadni. Egyrészt kell támadni a szabályozással, másrészt kell támadni azzal, hogy áremeléssel elriasztjuk azokat, akik úgy gondolják, hogy ezt a pénzt meg is lehet spórolni – mondta Balog Zoltán.
Ellenzéki képviselők kifogásolták, hogy a patikai árrés nagyjából megegyezik a dohány-kiskereskedelem megemelt árrésével.