Folyami hajó helyett, buszokkal érkezett meg egy észak-amerikai turistacsoport Budapest egyik luxusszállodájába. A legtöbben örültek, hogy végre megérkeztek, egy amerikai házaspár viszont azt mondta, hogy kifejezetten haragszanak a hajózási cégre, amiért nem szóltak nekik indulás előtt, hogy az alacsony vízállás miatt nem tudnak végighajózni a Dunán.
„Másfél napot töltöttünk a hajón, és többet a buszon. Egy buszút volt! Nagyon csalódottak vagyunk… Nem szeretem a buszokat. Első utunk Európába, első folyami hajóutunk. Szomorú vagyok. Első utunk Európába, utolsó folyami hajóutunk” – mondták.
Két másik férfi is hajó helyett busszal jött Bécsből, csalódottak voltak, de nagyon tetszett nekik Budapest. „Hogy jobban örültem volna, ha végig hajózhatunk? Hát persze! De a fő oka az utazásomnak az volt, hogy az apám magyar volt, Magyarországon élt, és meg akartam nézni magamnak. Budapest pedig csodálatos” – fogalmazott egyikük.
Budapesten belül ugyan tudnak még közlekedni a nagyobb hajók is, a problémák a sekélyebb gázlóknál, elsősorban Nyergesújfalunál, és Dömösnél vannak.
„Sajnos olyan gázlóviszonyok alakultak ki a magyar szakaszon, mind Budapestről északra, mind a déli irányba, hogy a kabinos hajók a maguk mondjuk 17 decis merülésével nem tudnak keresztülmenni a gázlón, tehát őket már a vízmélység korlátozza, ugyanúgy mint a teherhajókat” – nyilatkozta Jung Gyula, a BFKH Hajózási Engedélyezési és Ellenőrzési Osztály osztályvezetője.
Az alacsony vízállás miatt 20-30 hajó vesztegel a Duna magyar szakaszán. Az állami MAHART Passnave hajózási társaságnál amennyire lehet próbálják megoldani a helyzetet, de így is 100 milliós bevételkieséssel számolnak.
Szombat estétől a Budapesti kormányhivatal Szob és Solt között minden hajóforgalmat megtiltott este 8 és reggel 5 óra között. Napközben csak az indulhat el aki átfér a gázlókon. A vízszint számottevő emelkedésé egyelőre nem várható.
Bejelentkezés 12 órakor: