2018 októberében Tarcalnál fedezték fel először az afrikai sertéspestis vírusát egy elhullott vaddisznóban. Azóta három alkalommal növelte meg a fertőzött területek kijelölését a Nébih. A korlátozás öt megyét érint, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs Szatmár Bereg gócponttal. Összesen 140 települést nyilvánítottak fertőzöttnek, ebből 23 szigorúan korlátozott terület. Ezekre külön vadászati szabályok vonatkoznak.
„Csak megfelelő járványvédelmi képzésen, vizsgán átesett vadászok vadászhatnak a fertőzött területeken. Valamennyi vaddisznót, diagnosztikai vagy egyéb célból kilőtt vaddisznót virológiai vizsgálatnak vetünk alá, és csak a negatív eredményű vaddisznó használható fel. Fertőzött területet pedig nem is hagyhatja el vaddisznótest” – mondta Bognár Lajos, országos főállatorvos.
Idén január közepén az Ózd melletti Hangonyban találtak a vadászok egy elhullott vaddisznót, amelyről kiderült, hogy afrikai sertéspestis vírussal fertőzött. Január 28-án Sátoraljaújhely közelében két állat tetemében mutatták ki a betegséget. Február 5-én újabb nyolc állatot találtak fertőzöttnek, két nappal később pedig négy vaddisznóról bizonyosodott be, hogy elkapta a vírust. A kór továbbterjedésének megakadályozására a szigorúan korlátozott területeken úgynevezett diagnosztikai kilövéseket kell végezniük a vadászoknak.
„Egészséges vaddisznókat meghatározzák előre, hogy miből, tehát milyen fajtájút, mennyit, hány darabot kell kilőni. Ez nekünk korábban is megvolt, mert magas kockázatú területben voltunk, viszont amikor átkerültünk a szigorúan korlátozottba, akkor felemelték. Ezeket amikor kilövik, nem lehet elfogyasztani, fogyasztásra alkalmatlan, hiába, hogy egészségesek a disznók, hanem ártalmatlanítanunk kell, az úgynevezett ártalmatlanító gödörbe kell helyeznünk, amit korábban kellett kiásnunk és ezt le kell fertőtlenítenünk fertőtlenítőszerrel, valamit bizonyos földréteggel le kell takarni” – magyarázta Kovács Géza, a Palina-Völgye Vadásztársaság elnöke.
A vírus a házi és a vaddisznón kívül nem terjed más fajokra, így az emberre sem veszélyes. Magyarországon házi sertésben eddig nem mutatták ki a betegséget, de a Nébih arra figyelmeztet, hogy ha valaki az állományában lázas megbetegedést, elhullást, vérzéses tüneteket észlel, haladéktalanul értesítse az állategészségügyi szolgálatot.