Trump leállítja a kormányzati munkát, ha nem szavazzák meg a fal felépítését
Hír TV
2018. július 30., hétfő 12:12, frissítve: hétfő 12:52
Arizonában az Egyesült Államok és Mexkió határán kerítés segíti az amerikai járőrök munkáját a bevándorlókkal szemben. Ennek helyére építtetne falat az amerikai elnök. Donald Trump még a 2016-os választási kampányban ígérte meg a határvédelem szigorítását.
„Ha látják a gyöngeségünk, milliók jönnek. Meg kell erősítenünk a határokat. Fel fogjuk építeni a falat. Felépítjük a falat. Már elkezdtük. Már elkezdtük San Diegoban” – ígérte egy hete a nevadai választóknak, akik a novemberi időközi választásra készülnek.
Trump 25 milliárd dollárt kért a határfal megépítésére, erre eddig több mint másfél milliárdot irányoztak elő. Sőt a Kongresszus amúgy republikánus házelnöke is azt közölte, hogy a kért összegből csak 5 milliárd dollárt hajlandók megszavazni. Ez is mutatja, hogy még a pártján belül is megosztottak a képviselők a kérdésben. Utoljára júniusban bukott el az ötlet.
Az elnök, látva az elhúzódó döntési folyamatot, a kormányzati munka felfüggesztésével fenyegetőzik. Twitter-üzenetében azt írta, hajlandó leállítani a kormányzatot, ha a demokraták nem szavazzák meg a határvédelem megerősítését, amelyben a fal is szerepel. Szerinte meg kell szüntetni a vízumlottót, és az érdemeik alapján kell beengedni a bevándorlókat. Az országnak a legjobb emberekre van szüksége” – írta az amerikai elnök.
„Ha 100 százalékban megadjuk nekik, amit akarnak, és megduplázzuk, még akkor sem szavazzák meg, mert szerintük az jó érv a választásokon. Szerintem ez azért jó a számunkra, mert az erős határok, és hogy megszűnnek a bűncselekmények az számunkra jó” – mondta Trump pénteken a portugál elnökkel tartott sajtótájékoztatóján a Fehér Házban.
Az amerikai elnök eközben a sajtóval is folyamatos harcot vív: hagyományos kommunikációs csatornáján jelentette be, hogy találkozott a NYT többségi tulajdonosával, és nagyon jót beszélgettek. A legnagyobb liberális lap kiadója viszont arról számolt be: Arthur Gregg Sulzberger elmondta az amerikai elnöknek, hogy aggódik sajtóellenessége miatt, amely szerinte nagyon káros Amerika számára, az újságírókkal szembeni viselkedése pedig veszélyes.