Még mindig túl sokan szívják-fújják
Hír TV
2018. május 31., csütörtök 09:52, frissítve: csütörtök 12:54
Kevesebben dohányoznak a világon, mint másfél évtizeddel ezelőtt, de még mindig nagyon sokan halnak meg a káros szokás következtében - a többi közt ez derült ki az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb tematikus jelentéséből.
Globális szinten a 2000-ben mért 27 százalékról tavalyelőttre 20 százalékra csökkent a dohányosok aránya – de még így is 1 milliárd fő felett van a számuk, és évente 3 millióan halnak meg a cigaretta-fogyasztás miatt kialakult szív- és érrendszeri betegségekben, közülük csaknem 900 ezren passzív dohányosok.
Csak Észak- és Dél-Amerika jár jó úton ahhoz, hogy az ENSZ célkitűzéseinek megfelelően 2025-re 30 százalékkal csökkentse a dohányfogyasztást. Nyugat-Európa stagnál, leginkább a női dohányosok miatt, Afrikában a férfiak nem hajlandók letenni a cigarettát, a Közel-Keleten pedig még növekszik is a dohányosok száma.
„Csak minden nyolcadik ország halad terv szerint a dohányzás csökkentésének önkéntes globális célkitűzése felé. Az alacsony és közepes jövedelmű országokat főként a dohányipari lobbi hátráltatja: az ipar az elhalálozó ügyfeleket pótolni akarja, úgy, hogy szabadon reklámozza a termékeit és a fiatalok számára megfizethető szinten tartja az árakat” – hívta fel a figyelmet Douglas Bettcher, a WHO nem fertőző betegségek osztályának igazgatója.
Kínában ráadásul a lakosság túlnyomó része nem tudja vagy nem hiszi, hogy a dohányzás káros.
„A kutatásaink azt mutatják, hogy Kínában 73 százalékos azoknak a felnőtteknek az aránya, akik nem hiszik el, hogy a dohányzás sztrókot okozhat. A kínaiak 61 százaléka pedig nem tudja, hogy a dohányzás növeli a szívinfarktus kockázatát” – tette hozzá az Egészségügyi Világszervezet munkatársa.
India mellett Kínában van a legtöbb dohányos a világon, több mint 300 millióan gyújtanak rá rendszeresen.