Ma vesznek végső búcsút a meggyilkolt Nyemcovtól
2015. március 3., kedd 12:00, frissítve: kedd 12:19
A szombat hajnalban meggyilkolt orosz ellenzéki politikust a moszkvai Szaharov Központban búcsúztatták. Nyemcovot délután temetik el, az eseményre külföldi vendégeket is várnak – de nem mindenki adhatja meg neki a végtisztességet: a Moszkva elleni uniós szankciók miatt a lengyel szenátus elnökétől is megtagadták a beutazást az orosz hatóságok, egy lett politikust pedig a moszkvai reptérről fordítottak vissza. A temetésen nem vehet részt Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető sem: ő épp 15 napos börtönbüntetését tölti, és a hatóságok erre az időre sem engedik ki.
A merénylet körülményei továbbra is tisztázatlanok, gyanúsított sincs. Az ellenzék továbbra is politikai gyilkosságról beszél. „Megmagyarázta, felfedezte a problémákat, érvelt, és sokan nem szerették. Ellenség lett belőle, mert kimondta az igazat, és sokan nem kérnek az igazságból. És nemcsak nem szeretik, készek gyilkolni is – a Kreml mellett, Moszkva központjában. Ki tudott volna ilyesmit elképzelni 3 nappal ezelőtt? 2015-ben Moszkvában nyilvánosan kivégeznek egy ellenzéki vezetőt, lelövik Moszkva központjában” – mondta Mihail Kasznajov, volt orosz miniszterelnök.
Emlékezés |
Több mint 100 ezren vonultak Moszkva belvárosában – a pénteken meggyilkolt Borisz Nyemcovra emlékeztek. A menet vége annál a hídnál volt, ahol az ellenzéki politikust agyonlőtték. Sajtóhírek szerint Nyemcovot azért ölték meg, mert bizonyítani tudta az orosz hadsereg ukrajnai szerepvállalását. Az elnök hivatala szerint bérgyilkosság történt – az orosz sajtó egy része arról ír, hogy Nyemcovot a CIA gyilkolta meg, hogy Putyinra és környezetére tereljék a gyanút. Bővebben>>> |
Nyemcov ukrán barátnője a férfival volt a gyilkosság idején – kihallgatása során azonban kiderült, ő csak hátulról látta az elkövetőt. A nő 3 nap házi őrizet után elhagyhatta Moszkvát, és hazarepülhetett családjához Kijevbe.
Az amerikai elnök szerint a Nyemcov-gyilkosság azt jelzi: Oroszországban egyre nagyobb veszélyben vannak az alapvető jogok. „Teljes, és remélhetőleg független vizsgálatot kértem. Hogy ez a mai Oroszországban lehetséges-e, azt nem tudom. Az eset azt mutatja, hogy Oroszországban megváltozott a politikai klíma: a civil társadalom, a független újságírók egyre inkább fenyegetve érzik magukat. Nem tudom, pontosan mi történt, csak azt tudom, hogy a sajtó- és gyülekezési szabadság, az információszabadság, az alapvető polgárjogok és szabadságjogok rosszabb állapotban vannak, mint 4-5-10 éve” – közölte Barack Obama.
Az elmúlt 12 évben Oroszországban 8 ember halt meg azok közül, akik szembekerültek a hatalommal. A meggyilkoltak között voltak újságírók, jogvédők és politikusok is.
A politikai elemzők egyetértenek, hogy a Kreml tövében elkövetett gyilkosság a kelet-ukrajnai háborúban is változást hozhat. „Egy ilyen személy meggyilkolása – én nem akarok nagyon-nagyon sötét prognózisokat elővetíteni –, de akár módosíthatja, megakaszthatja az egyébként, ha kis lépésekben is, de haladó ukrajnai rendezést is” – mondta Stier Gábor, a Magyar Nemzet külpolitikai rovatvezetője. Bővebben>>>
Forrás: Hír TV