Gratuláció és megvilágosító ima fogadta Trumpot
2016. november 9., szerda 15:57, frissítve: szerda 15:57
Míg Angela Merkel a közös értékekre hívta fel sajtónyilatkozatában a republikánus politikus figyelmét, addig Francois Hollande úgy látja, bizonytalan időszak következik éppen akkor, amikor az európai egység fontosabb, mint korábban.
Az orosz elnök táviratot küldött a megválasztott republikánus jelöltnek. Vlagyimir Putyin abban bízik, hogy együtt tudnak majd működni.
„Oroszország készen áll és szeretné teljesen rendezni kapcsolatait az Egyesült Államokkal. Tudom, hogy ez nem lesz könnyű út, de készen állunk a szerepünkre, és mindent megtenni annak érdekében, hogy visszatérjünk a stabil orosz–amerikai kapcsolatok fejlesztéséhez” – mondta Vlagyimir Putyin.
Az orosz elnök után néhány órával gratulált Trump győzelméhez a német kancellár. Angela Merkel sajtónyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy Németországot és Amerikát értékek kötik össze: a demokrácia, a szabadság, valamint az ember jogainak és méltóságának tisztelete, függetlenül származástól, bőrszíntől, vallástól, nemtől, szexuális orientációtól vagy politikai meggyőződéstől. A német kancellár ez alapján szoros együttműködést ajánl Washingtonnak.
„A partneri kapcsolat az Egyesült Államokkal a német külpolitika egyik alapköve, és az is marad. Együtt kell megküzdeni a kor nagy kihívásaival, közösen kell tenni a társadalmi és gazdasági jólétért, az „előrelátó klímapolitikáért”, harcolni a terrorizmus, a szegénység és a betegségek ellen, a szabadságért és a békéért Németországban, Európában és a világban” – nyilatkozta Angela Merkel.
A német védelmi miniszter előzőleg súlyos megrázkódtatásnak nevezte Trump győzelmét. De kritikus hangot ütött meg a francia elnök, Francois Hollande is, aki úgy látja, az amerikai elnökválasztással bizonytalan időszak kezdődik, és ezért Európának egységesnek kell lennie
„Az Egyesült Államok nagyon fontos partnere Franciaországnak, de jelenleg a béke, a terrorizmus elleni harc, a közel-keleti helyzet, a gazdasági kapcsolatok és a Föld megőrzése a tét” – mondta Francois Hollande.
A brit miniszterelnök bízik benne, hogy a két ország erős partnere marad egymásnak.
„Várom, hogy együtt dolgozhassak Trumppal. Az amerikai nép elnökké választotta. Nagy-Britanniának és az Egyesült Államoknak közösek az értékeik a szabadság, a demokrácia és a kereskedelem terén. Én erre az országaink közötti különleges kapcsolatra szeretnék építeni a biztonság, a jólét megteremtése érdekében” – mondta el Theresa May.
Trump győzelméről az Európai Uniót rendszeresen bíráló Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának ideiglenes vezetője, Nigel Farage azt mondta, úgy tűnik, a 2016-os év a brexit után egy újabb politikai forradalmat hozott a világnak.
A Vatikán is jókívánságait fejezte ki az amerikai elnöknek. A szentszéki államtitkár ugyanakkor hozzátette: imádkozni fognak, hogy Donald Trump megvilágosodjon. Pietro Parolin megjegyezte, most mindenkinek a konfliktusokkal és gyötrelmekkel teli globális helyzet megváltoztatásán kell dolgoznia.