2024. 11. 23. Szombat Kelemen, Klementina napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

Lélektáncosok – A Bozsik Yvette Társulat 30 éve 03:00

A túl laza szabályozás okozhatta a katasztrófát

,

2015. augusztus 14., péntek 17:00, frissítve: péntek 17:12

A vegyi anyagokra vonatkozó túl laza szabályozás okozhatta a tiencsini raktárrobbanást – a Greenpeace szerint. Tiencsinben eddig 56 ember holttestét azonosították, az áldozatok fele tűzoltó, aki mentés közben halt meg, valószínűleg a nem megfelelő védőfelszerelés miatt. Hétszáz sérültet ápolnak, de azt nem tudni, hogy hányan tűntek el. A csütörtöki volt a történelem tizedik legnagyobb ipari robbanása, nátrium-cianid tartályok is elégtek, de a mentést irányító hadsereg szerint nem mérgező a város levegője.

Két négyzetkilométer terület teljesen kiégett Tiencsinben. A vegyi anyagok több mint 1500 fokra hevítették a lángokat, amelyekben fémkonténerek is megolvadtak. „A területet négy részre osztottuk, és itt 66 mentődarut és több száz mentőjárművet osztottunk szét. Az oltáshoz 600 tonna homokot használtunk egy nap alatt, ezzel borítottuk be a robbanás központjában a legveszélyesebb vegyi anyagokat, köztük a tiszta nátriumot, amit nem lehet vízzel oltani” – mondta a mentés egyik vezetője.

A robbanásról egymás után kerülnek fel amatőr videók az internetre. A városban egyik pillanatról a másikra nappali világosság lett. „Eddig 6300 embert telepítettünk ki az otthonából, ami lakhatatlanná vált. Megkezdtük az ivóvíz, élelmiszer és ruhák osztását és egy mobil orvosi központot is felállítottunk, ahol a sérülteket el tudjuk látni” – mondta egy városi vezető.

A robbanás egy vegyipari szállítmányozó cég raktárában történt, ahol legalább 700 tonna anyag volt. A cégvezetőket már letartóztatták, a kínai államfő szigorú büntetést ígért. A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet szerint hasonló katasztrófák bármikor előfordulhatnak Kínában, ahol a hatóságok nem ellenőrzik a vegyi anyagok tárolására vonatkozó szabályok betartását. „A robbanás felhívja a figyelmet arra, hogy Kínában a vegyi anyagok szállítására, raktározására és felhasználására vonatkozó szabályokat általában nem tartják be. Az itt dolgozóknak és környékbeli lakóknak pedig semmilyen tájékoztatást nem adtak előzőleg, hogy vészhelyzetben mit kell tenniük” – mondta a Greenpeace szakértője.

Az eddig megtalált áldozatok fele tűzoltó. A helyi sajtó szerint őket védőfelszerelés nélkül küldték az egymás után felrobbanó tartályok közelébe, a túlélésre esélyük sem volt. A mentést most már a hadsereg vegyi és nukleáris alakulata irányítja. A hivatalos közlés szerint már nem mérgező a város levegője.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!