2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Globál

Következik:

Szélesvásznú történelem - Az aranyember 11:05

Eldőlt: zárolható a brókercégek vezetőinek vagyona

,

2015. március 31., kedd 17:00, frissítve: szerda 07:07

Zárolhatja a bíróság a brókerbotrányban érintett cégvezetők vagyonát, sőt a vagyonszerzéseket egy évre visszamenőleg is vizsgálhatja. Az Országgyűlés elsöprő többséggel fogadta el a büntetőeljárási, valamint a bírósági végrehajtási törvény módosítását. Az LMP és Fodor Gábor kivételével a független képviselők nemmel szavaztak.

„Egyértelműen felmerül a közigazgatási hatáskörben megvalósított károkozás esete” – fogalmazott Tóth Bertalan a parlamentben. A szocialista országgyűlési képviselő szerint minden eszköze megvolt a Magyar Nemzeti Banknak ahhoz, hogy megakadályozza a fiktív kötvénykibocsátást. Az ellenzéki politikus ezért felszólította Matolcsy Györgyöt, a jegybank elnökét, hogy a nyilvánosság előtt számoljon be a brókerbotrány részleteiről.

„Az állami felügyelet felelősségét nem lehet megkerülni a fideszes brókerbotránnyal kapcsolatban. A Magyar Nemzeti Banknál ugyanis minden adat rendelkezésre állt ahhoz, hogy ki tudja szűrni, ha az engedélyezett számú kötvénynél több vagy kevesebb került kibocsátásra. A brókerházak, egyéb értékpapír-forgalmazók csalási lehetőségeinek megakadályozása érdekében ugyanis ezeknek a cégeknek 2009 óta naponta kell részletes adatokat szolgáltatniuk a felügyelet felé, amely adatokat a Magyar Nemzeti Bank folyamatosan ellenőriz” – fogalmazott Tóth Bertalan. A szocialista politikus azt mondta, ha a jegybank nem ismeri el felelősségét és nem gondoskodik a Quaestor-károsultakról, akkor az MSZP nyújt jogi segítséget a kisbefektetőknek.

„Miért szüntette meg a Magyar Szocialista Párt kormánya 2004-ben a pénzügyi intézmények és vállalkozásoknak az ellenőrzését, tehát a kötelező időszakonkénti ellenőrzését? Miért szüntette meg? Válaszoljon rá” – reagált Tállai András. A nemzetgazdasági minisztérium államtitkára arra is választ vár, hogy Simor András jegybankelnökként miért vitte megtakarításait offshore cégeken keresztül külföldre. Tállai András emlékeztette a szocialistákat arra, hogy a Postabank ellen 1997-ben indult eljárásban Princz Gábor vezérigazgatót nem helyezték előzetes letartóztatásba, valamint arra, hogy a Kulcsár-ügyben még mindig nem született ítélet.

„Ne kérjenek számon most semmit. A jelenlegi kormány, a jelenlegi rendszer fedezte fel, fedte fel az évtizedes pénzügyi botrányt. Páratlan gyorsasággal, kettő hét alatt mind a három brókerbotrány ügyében már előzetes letartóztatásban vannak emberek, páratlan gyorsasággal, még nemzetközi összehasonlításban is” – reagált Tállai András.

A Országgyűlés végül 157 igen és 12 nem szavazattal elfogadta azt a fideszes törvénymódosítást, ami alapján a bíróság zárolhatja a brókerbotrányban érintett cégcsoportok, valamint azok vezetőinek, felügyelőbizottsági tagjainak vagyonát. A hatóságok egy évre visszamenőleg vizsgálhatják az érintettek pénzügyeit, amivel megakadályozható a vagyonkimentés. A Befektető-védelmi Alapnak pedig a Quaestor ügyfeleit is kártalanítania kell hatmillió forintig.

Rogán: Akik nemmel szavaznak, a brókerek barátai

A brókerek barátainak nevezte a Fidesz frakcióvezetője a vagyonzárolási törvényjavaslatot elutasító képviselőket. Rogán Antal megerősítette: újabb törvényjavaslatot nyújtanak majd be, hogy a vagyonalapból még a bűnvádi eljárás vége előtt lehessen rendezni a polgári úton benyújtott kártérítési igényeket. „Ez a törvényjavaslat azért is fontos, mert megteremti azt, hogy bűnnek mindenképpen van büntetése. Fontos, mert soha nem volt ilyen Magyarországon, és az elmúlt időszakban sokszor láttuk azt, hogy a hasonló típusú csalások elkövetői hosszú bűnvádi eljárás végén a vagyonuk egy jelentős részével megúszhatták ezeket a cselekményeket. Ez mostantól kezdve számukra sem ilyen egyszerű. Hiszen abban az esetben, ha kárt okoznak, és annak a kárnak nincs meg a vagyoni fedezete, akkor az ő teljes vagyonuk is a kár fedezetéül szolgál” – mondta a politikus.

A baloldal a kormány felelősségét firtatta

„Sok mindenre alkalmas lesz, így például az állami felelősség elkenésére, de hogy a brókerbotrány károsultjait, a Quaestor-károsultakat egy lépéssel nem hozza közelebb a kár megtérüléséhez, az egészen biztos” – ezzel indokolta az LMP frakcióvezetője, hogy az ökopárt miért nem szavazta meg a vagyonzárról szóló kormánypárti előterjesztést. Schiffer András a zár alá vételt mindarra a vagyonra alkalmazná, amelyet a bűnelkövetés kezdetétől mentettek ki. „Az LMP továbbra is sürgős szükségét látja annak, hogy legyen egy vizsgálóbizottság, amelyik a tőkepiaci törvény hatálybalépését követő időszaktól, ’97-től felderíti a különböző brókerbotrányok politikai hátterét és jogalkotási hiányosságait” – mondta a zöldpárt társelnöke.

Nemmel szavaztak a Gyurcsány-párti képviselők is. Vadai Ágnes bejelentette: vagyonosodási vizsgálatot kezdeményeznek Szijjártó Péter ellen. Bővebben >>>

A szocialisták annak ellenére szavazták meg a Fidesz javaslatát, hogy szerintük nem oldja meg a Quaestor-károsultak helyzetét. Az MSZP saját törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek. „Az állam felelőssége egy ilyen helyzetben megkerülhetetlen, a Magyar Nemzeti Bank felelőssége megkerülhetetlen. Az a törvény, amelyet megszavaztunk a mai napon, a zár alá vehető vagyoni kört hivatott meghatározni. Ezzel, valamint a Magyar Nemzeti Bank felelősségvállalása mögött meglévő kötelezettséggel forrást kell biztosítania a kártalanításhoz, hiszen pontosan tudjuk, hogy több évig elhúzódhatnak azok a perek, amelyek mentén az egyén hozzájuthat a pénzéhez” – mondta Tóbiás József, a párt elnöke.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!