Szíria: megállapodás a katonai csapás tervezetéről
2013. szeptember 4., szerda 08:47, frissítve: szerda 18:14
Hatvan napig érvényes korlátozott katonai akció Szíria ellen, amelyet csak egyszer harminc nappal lehet majd meghosszabbítani. Többek között ezt tartalmazza az amerikai szenátus külügyi bizottságában elfogadott határozattervezet. A szöveg azonban megtiltja az Egyesült Államoknak, hogy szárazföldi erőket vessen be az arab országban. John Kerry külügyminiszter a bizottság előtti meghallgatásán azzal indokolta a készülődő lépést, hogy csak az Aszad-rezsim vetett be vegyi fegyvert augusztus 21-én Szíriában, és országa nem akarja tétlenül nézni a tömeggyilkosságot.
„Ha az Egyesült Államok szövetségeseivel és barátaival együtt nem vonja őt felelősségre emiatt, az garanciát jelent arra, hogy Aszad megint megteszi. (…) Nem akarunk háborút indítani. Nem hisszük, hogy klasszikus értelemben fogunk háborúzni, és amerikai csapatokat viszünk háborúba. Az elnök a felhatalmazást korlátozott akcióhoz kérte, amely egy zsarnokot gyengít meg, aki vegyi fegyvert vetett be saját népe ellen” – indokolta a bizottság előtt a készülődő katonai akciót az amerikai külügyminiszter.
A katonai akció megindításáról a jövő hétfőn szavaz az amerikai törvényhozás. Az amerikai elnök korábban a kongresszus mindkét házát arra kérte, hogy támogassák a katonai akciót. A demokrata párti Obamának segítségére lehet, hogy a republikánus házelnök is támogatja a javaslatot. „Az ilyen fegyverek bevetésére választ kell adni, és csak az Egyesült Államok képes arra, hogy megállítsa Aszadot és figyelmeztessen másokat a világon, hogy ezt a viselkedést nem fogadhatjuk el. Támogatni fogom az elnök felszólítását, szerintem kollégáimnak is támogatniuk kell ezt” – mondta John Boehner.
Az Egyesült Államok a lehető legszélesebb körű koalíciót akarja létrehozni a Szíria elleni fellépéshez. Az ország ENSZ-nagykövete minden katonai lépést elutasít. „Barack Obama véget vetett az amerikai katonai jelenlétnek Irakban. Barack Obama megígérte, hogy kivonul Afganisztánból. Barack Obama Nobel-békedíjat kapott. Barack Obama Kairóban az araboknak és az iszlám világnak azt üzente, nem lesz több háború. Hol van ez a Barack Obama? Hol van most, amikor a légicsapás előkészületeiről beszél? Szíria elleni csapásnak nevezi. Ez nem az. Ez az ENSZ alapokmánya szerint egy támadás lesz” – mondta a szíriai ENSZ-nagykövet.
Az állandó Biztonsági Tanács-tag Oroszország elnöke óva intett az egyoldalú akciótól, de Vlagyimir Putyin azt nem zárta ki, hogy támogatnának egy büntető katonai csapásról szóló ENSZ-határozatot, ha bebizonyosodik, hogy az Aszad-rezsim mérges gázt vetett be. Szakértők szerint az ország ugyanakkor katonai akcióban nem vesz részt. „Oroszország semmiképp nem kívánkozik katonai konfrontációba kerülni Szíria kapcsán, tehát kizártnak tartom, hogy az oroszok bármilyen katonai akcióba bonyolódjanak, nincs is ehhez erejük a térségben sem, nem ez az orosz külpolitikának a fő iránya. Oroszország tiltakozna, rámutatna az elvi külpolitikai irányvonal alapján, hogy az USA és a beavatkozó országok megsértik a nemzetközi jogot. És inkább kivárná azt, hogy Amerika Irakhoz és más esetekhez hasonlóan belefulladjon ebbe az újabb beavatkozásba is” – mondta Stier Gábor, a Magyar Nemzet újságírója.
A több mint két éve tartó szíriai polgárháborúban több mint 100 ezren haltak meg, a harcok elől több mint kétmillióan menekültek el az országból.
Forrás: Hír TV