Putyin jóváhagyta a krími csatlakozást
2014. március 18., kedd 09:15, frissítve: kedd 13:25
Az orosz elnök még hétfőn írta alá a rendeletet, a dokumentumot azonban csak most hozták nyilvánosságra Moszkvában. Putyin ezután tájékoztatta az orosz törvényhozás mindkét házát a Krími Köztársaság és Szevasztopol városa Oroszországhoz való csatlakozási javaslatáról. Az orosz elnök a tervek szerint a krími kérdésről ma beszédet mond a parlamentben. A Krímben és Szevasztopolban vasárnap tartottak népszavazást a csatlakozásról.
Önkénteseket toboroznak az ukránok
Az ukránok önkénteseket toboroznak, hogy megvédhessék magukat az oroszokkal szemben. A kijevi kormány és a NATO-főtitkár is attól tart, hogy a konfliktus nem áll meg a Krím félsziget határainál.
Katonai akcióra képeznek önkénteseket Kijev környékén. „A következő napokban és hetekben húszezer önkéntest veszünk fel, és felkészítjük őket arra, hogy katonai akciókban vegyenek részt” – mondta az ukrán bizottsági tanács elnöke.
Az önkéntesek később a tartalékosokhoz csatlakoznak majd, esélyük azonban így is alig van a sokszoros túlerővel szemben. Ukrajnának hatezer fős gyalogsága van, míg Oroszországnak a déli határ közelében kétszázezer orosz katonája állomásozik. „Rajtunk kívül senki sem védi meg az országot, de mi gondoskodunk róla” – mondta egy önkéntes.
Az oroszok Krím környékén már többször is megsértették a határt. Strilkove közelében például elfoglaltak egy ukrán területen lévő gázelosztót. Itt az orosz egységek gyakorlatilag farkasszemet néznek az ukrán katonákkal. „A következő néhány napban feláll egy harci egység, amely nem akar ugyan háborút, de erősen elhatározta, hogy megvédi az ukrán határokat. Dicsőség neked, Ukrajna!” – mondta Arszen Avakov ukrán belügyminiszter.
Az orosz katonai csapatösszevonások miatt aggódik a NATO-főtitkár is. Anders Fogh Rasmussen a CNN-nek azt mondta, Oroszország át akarja írni az európai térképet, és új választóvonalakat akar kialakítani. Bővebben>>>
Nem tudnak hazatérni vágyó magyarokról
A kialakult helyzet miatt több tucat Észak-Ukrajnában élő cseh család már jelezte, hogy el akarja hagyni Ukrajnát és vissza akar térni Csehországba. Ehhez a cseh belügyminisztérium és Külügyminisztérium segítségét kérték. A magyar Külügyminisztérium egyelőre nem tud arról, hogy a Kárpátalján illetve a Krím félszigeten élő magyarok közül bárki is szeretne hazatérni.
– Nincs erre vonatkozó információnk, hogy magyarok hazatérnének a Krím-félszigetről. Néhány magyar állampolgárról tudunk. A külképviseleteink folyamatosan jelentenek, folyamatosan tájékoztatják a Külügyminisztériumot: erre vonatkozó jelzést én még nem kaptam – közölte Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőnöke.
Forrás: Hír TV