Obama és Putyin nem jutott dűlőre Szíria ügyében
2013. szeptember 6., péntek 21:35, frissítve: szombat 11:21
Közös fotózásra gyülekeztek a világ húsz legfejlettebb országának vezetői a szentpétervári csúcstalálkozó zárónapján. Bár a csoportkép az egységet hirdeti, a nagyhatalmak a szíriai polgárháború rendezésében továbbra is megosztottak, az Egyesült Államok és Franciaország katonai csapást sürget, Oroszország és Kína pedig egyelőre ellenzi. A megosztottságot a brit kormányfő is elismerte a csúcs utáni sajtóértekezletén. David Cameron támogatja a fegyveres beavatkozást, ám az alsóház nemleges döntése miatt Nagy-Britannia nem vesz részt benne. „Ezen a csúcson soha nem jutottunk volna egyezségre abban a kérdésben, mit kellene tenni Szíriában. Ezzel együtt az országok nagyon erőteljesen képviselték azt az álláspontot, hogy fel kell lépni a vegyi fegyverek bevetése ellen” – mondta David Cameron brit kormányfő.
Azt már mindenki tényként kezeli, hogy vegyi fegyvereket használtak civilek ellen Damaszkusz külvárosában augusztus 21-én – arról azonban továbbra is eltérnek a vélemények, hogy kik hajtották végre a támadást. Az amerikai elnök szerint egyértelmű, hogy a kormányerők vetették be az ideggázt, ezért kész ellenük ENSZ-felhatalmazás nélkül is fellépni. „Az Aszad-rezsim vegyifegyver-támadása nemcsak Szíria tragédiája, hanem veszélyezteti a globális békét és biztonságot. Szíria egyre kiterjedtebb vegyifegyver-használata fenyegeti szomszédjait: Törökországot, Jordániát, Libanont, Irakot és Izraelt” – hangsúlyozta az Egyesült Államok elnöke.
Obama a csúcson húsz-harminc perces külön megbeszélést tartott Vlagyimir Putyinnal, eredmény nélkül. Az orosz elnök megismételte, szerinte értelmetlen lépés lett volna a szíriai rezsim részéről a vegyi támadás. „Minden, ami az úgynevezett vegyi fegyverek használata ügyében történt, a lázadók provokációja. Arra számítanak ugyanis, hogy így segítséget kapnak azoktól az országoktól, akik már kezdetben is támogatták őket” – mondta Putyin. Az orosz elnök ismét utalt arra, hogy egy ENSZ-felhatalmazás nélküli támadás a nemzetközi jog megsértése lenne. Oroszország a napokban több hadihajót is útnak indított a térségbe, amely ha nem is fenyegetésként, de legalábbis erődemonstrációként szolgál Amerikának és szövetségeseinek.
Forrás: Hír TV